Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Luksemburg jako pierwszy w Europie legalizuje uprawę i używanie marihuany

Dorośli w Luksemburgu będą mogli uprawiać do czterech roślin konopi w swoich domach lub ogrodach. Złagodzenie przepisów jest częścią rządowego planu mającego na celu utrzymanie użytkowników z dala od nielegalnego rynku.
.get_the_title().

Zgodnie z nowymi przepisami osoby powyżej 18 roku życia będą mogły legalnie uprawiać do czterech roślin konopi na użytek własny w jednym gospodarstwie domowym. Handel nasionami również będzie dozwolony bez ograniczeń co do ilości lub poziomu tetrahydrokanabinolu (THC), głównego składnika psychoaktywnego.

Ogłoszona przez rząd Luksemburga reforma ma przynieść fundamentalne zmiany w podejściu tego kraju do rekreacyjnego używania i uprawy marihuany w świetle porażki prohibicji, która miała zniechęcać do jej konsumpcji.

Rząd poinformował, że będzie można kupować nasiona w sklepach i internecie oraz je importować. Istnieje również zamiar uruchomienia krajowej produkcji nasion do celów komercyjnych, ale plany dotyczące zarówno krajowego łańcucha produkcji, jak i dystrybucji regulowanej przez państwo zostały opóźnione przez pandemię Covid.

Luksemburg, Photo by Cedric Letsch on Unsplash

Ministra sprawiedliwości Sam Tanson powiedziała, że zmiana ustawy o krajowej produkcji i konsumpcji to pierwszy krok. – Pomyśleliśmy, że musimy działać. Mamy problem z narkotykami, a marihuana jest narkotykiem, który jest najczęściej używany i stanowi dużą część nielegalnego rynku – skomentowała.

Chcemy zacząć od umożliwienia ludziom uprawiania jej w domu. Chodzi o to, aby konsument nie znajdował się w nielegalnej sytuacji, jeśli spożywa marihuanę i abyśmy nie wspierali całego nielegalnego łańcucha od produkcji, przez transport, po sprzedaż, z czym wiąże się wiele nieszczęść. Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby coraz bardziej oddalać się od nielegalnego czarnego rynku – wyjaśnia Tanson.

Utrzymany zostanie prawny zakaz publicznej konsumpcji i transportu marihuany lub produktów z konopi indyjskich, a handel marihuaną lub produktami z konopi indyjskich innymi niż nasiona pozostaje zakazany.

W ramach złagodzenia prawa konsumpcja i transport ilości do 3 gramów nie będzie już jednak uznawana za przestępstwo, ale zaklasyfikowane jako wykroczenie. Grzywny zostaną obniżone do zaledwie 25 euro za posiadanie mniej niż 3 gramów, przy czym dotychczasowa maksymalna kara wynosiła aż 2,5 tys. euro.

Tekst: KS
Foto: Esteban Lopez / Unsplash

TU I TERAZ