Meta i Apple pierwszy raz poza rankingiem 100 najlepszych miejsc do pracy

Obowiązek powrotu do pracy w biurze nie spodobał się pracownikom Apple. Z kolei przez Meta przetoczyła się fala zwolnień.
.get_the_title().

Firma Glassdoor od niemal 15 lat publikuje raport o 100 najlepszych miejscach do pracy. Apple pojawiało się na liście od początku, często plasując się na wysokich lokatach. Meta pierwszy raz została uwzględniona w 2011 roku (jeszcze jako Facebook), zajmując w kolejnych latach równie wysokie pozycje, a nawet sięgając pierwszego miejsca.

W zeszłym roku Meta zajęła 47 miejsce, zaliczając duży spadek z 11 miejsca w 2021 roku. Apple uplasował się wtedy na 56 miejscu, spadając z 31 pozycji. Ku zdziwieniu wszystkich, w najnowszym raporcie Glassdoor zabrakło obydwu gigantów technologicznych.

Aby ustalić kolejność listy, firma Glassdoor przeanalizowała anonimowe recenzje zamieszczone przez pracowników na jej platformie. Wzięła pod uwagę tysiące przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 1000 pracowników w okresie od 19 października 2021 do 17 października 2022 roku. Zwycięzców wyszczególniono na podstawie ogólnej oceny Glassdoor uzyskanej za pomocą 5-stopniowej skali. Pierwsze miejsce z wynikiem 4,7 zajęła firma Gainsight, wywodząca się również z branży technologicznej.

Facebook na iPhone /Thought Catalog, unsplash.com
fot. Thought Catalog / unsplash.com

Według Daniela Zhao głównego ekonomisty w Glassdoor nieobecność Apple i Mety nie oznacza, że są one złym miejscem do pracy.

Ekspert twierdzi, że ich pozycja obniżyła się ze względu na wyjątkowo mocną konkurencję oraz wewnętrzne problemy, z którymi aktualnie się mierzą.

Po lockdownach pracownicy Apple wykazywali niezadowolenie z polityki firmy, która naciskała na powrót do pełnej pracy biurowej. Od 5 września 2022 roku gigant technologiczny ogłosił wymóg przebywania w biurze przez trzy dni w tygodniu. Z kolei Meta w minionym roku niechlubnie zasłynęła z fali zwolnień. Firma pożegnała się wówczas z aż 13 proc. swojego personelu, czyli ponad 11 tys. pracowników.

Daniel Zhao nie jest jednak pewny, co nowy rok może przynieść dla Apple i Mety oraz jak sprawy potoczą się dla ich pracowników.

Zdjęcie główne: freestock.org / Pexels.com
Tekst: OP

TU I TERAZ