Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Metropolitan Museum udostępnia dla wszystkich około 400 tys. zdjęć dzieł ze swojej kolekcji

Od teraz możecie pobierać, kopiować i modyfikować wysokiej rozdzielczości fotografie obiektów z Met. Całkowicie legalnie i bez żadnych opłat.
.get_the_title().

Już rok temu nowojorskie Metropolitan Museum ogłosiło, że we współpracy z Wikipedią podejmuje się ambitnego projektu udostępnienia zdjęć eksponatów ze swoich kolekcji\. W końcu cel został osiągnięty – internetowa biblioteka Met zgromadziła już 400 tys. obrazów, które można pobierać w dużej rozdzielczości ze strony muzeum.

Ściągnięte obrazy można dowolnie wykorzystywać na zasadach Creative Commons (CC0) – dozwolone jest ich pobieranie, kopiowanie, a nawet modyfikowanie do swoich własnych projektów bez żadnych konsekwencji prawnych.

Ten ktok sprawił, że Met stało się trzecim najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie.
Nie możemy trzymać sztuki tak jak przetworów w marynacie, w szczelnym słoju. To się nigdy nie uda – tłumaczy Loic Tallon, główny szef zasobów cyfrowych muzeum. – Wierzę w to, że muzeum musi być dla ludzi przydatne, musi brać udział w dyskusji także w internecie, musi nieść informacje.

Projekt “Met-ify the Wiki” jest jak dotąd największym tego typu przedsięwzięciem, jeśli chodzi o udostępnienie zasobów muzeum w jakości hi-res. Tallon twierdzi, że każdego miesiąca około 10 mln użytkowników ogląda obrazy z kolekcji Met na Wikipedii. Jest to czterokrotny wzrost w stosunku do wyników z zeszłego roku.

Celem muzeum jest zgromadzenie zdjęć aż 1,5 miliona obiektów w domenie publicznej – ten proces jest niestety czasochłonny.

Wprowadzono jednak modernizacje, które mają sprawić, że zdjęcia będą jeszcze lepsze – zainwestowano w wysokiej jakości aparaty marki Hasselbla, a niektóre artefakty uwieczniano w formie obrazów 3D za pomocą skanerów laserowych FARO.

Źródło: Quartz
Tekst: AR

TU I TERAZ