Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Milionerzy błagają rządy, by nałożyły na nich wyższe podatki. Dlaczego?

Grupa multimilionerów twierdzi, że nadszedł czas, aby poważnie podejść do kwestii opodatkowania majątku. Twierdzą, że sprzyjałoby to stabilności gospodarczej i przyniosłoby korzyści wszystkim.
.get_the_title().

W 2010 roku w USA powstała organizacja Patriotic Millionaires. Ugrupowanie, które liczy obecnie 240 członków, tworzą multimilionerzy i miliarderzy z różnych miejsc na świecie, którzy chcą, aby rządy nakładały na nich wyższe podatki. Łączy ich wiedza finansowa, podatkowa, status społeczny, znajomości i znane nazwiska. Należy do nich m.in. Abigail Disney, były brytyjski konsultant i inżynier Phil White czy aktor Mark Ruffalo, który jest autorem listu ‘Cost of Extreme Wealth’ dostarczonego na spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego w styczniu tego roku. Członkowie organizacji stale zacieśniają współpracę z bogaczami z Niemiec, Austrii, Szwajcarii oraz z przedstawicielami kopenhaskiej grupy Millionaires for Humanity.

Członkowie ugrupowania Patriotic Millionaires znani są z tego, że są niezwykle otwarci i szczerzy.

Często podkreślają fakt, że podatki majątkowe mogą zwiększyć stabilność i pomóc w utrzymaniu zarówno zdrowej, wykształconej siły roboczej, jak i klasy średniej – więc płacenie wyższych podatków może być w gruncie rzeczy dobre dla zamożnych biznesmenów, bo bogatsze społeczeństwo to więcej klientów w przyszłości. Innym chodzi o uczciwość i zdrowy rozsądek w erze pogłębiających się nierówności i pogarszających się usług publicznych.

Unsplash.com

Co więc proponują członkowie Patriotic Millionaires? Opierają oni swoje propozycje na badaniach nad podatkami majątkowymi i nierównościami.

Najbogatszy 1 proc. Brytyjczyków posiada więcej niż 70 proc. najbiedniejszych razem wziętych.

Tak więc w Wielkiej Brytanii grupa wzywa do wprowadzenia rocznego podatku majątkowego w wysokości 1-2 proc. dla majątku powyżej 10 mln funtów, który dotyczyłby około 20 tys. osób i zgodnie z analizą Wealth Tax Commission na LSE i University of Warwick mógłby generować do 22 mld funtów rocznie. To prawie wystarczyłoby, aby zapewnić całemu sektorowi publicznemu wzrost płac zgodny z inflacją.

Na ten rok grupa zaplanowała wydarzenia poświęcone podatkom, inwestycjom i mobilności społecznej, choć członkowie generalnie sprzeciwiają się tego rodzaju wpływowi bogaczy na polityków – poprzez prywatny lobbing i podważanie przez to zaufania do demokracji. Na razie wizyty w Pałacu Westminster postrzegają jako zło konieczne. Prośba Patriotic Millionaires o opodatkowanie bogatych może przebić się właśnie dlatego, że pochodzi od nich samych.

Tekst: MZ

TU I TERAZ