Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najbogatsi Amerykanie nie zapłacili ponad 300 mld dolarów podatków

Tymczasem Demokraci chcą podnieść podatki dla najbogatszych. Czy się uda?
.get_the_title().

Jakie podatki płacą najbogatsi? Odpowiedź na to pytanie brzmi: za niskie. A do tego i tak unikają płacenia. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych.

Okazuje się, że 1 proc. najbogatszych Amerykanów nie zapłacił w ubiegłym roku około 168 mld podatków – stanowi to aż 28 proc. wszystkich niezapłaconych podatków.

Z kolei jeśli chodzi o najbogatsze 5 proc. Amerykanów, statystyki są jeszcze bardziej zatrważające. Uchylili się oni od zapłacenia aż 307 mld, co przekłada się aż na 53 proc. całej sumy. Łączna niedopłata w wysokości 600 mld dolarów rocznie w ciągu dekady przełoży się aż na 7 bln dolarów. To około 3 proc. PKB Stanów Zjednoczonych. To także wszystkie podatki płacone przez 90 proc. gorzej zarabiających Amerykanów.

Alexandria ocasio-cortez w sukience z napisem 'tax the rich’ na gali met / elle.com

Dlaczego najbogatsi uchylają się od płacenia podatków? Tu znowu odpowiedź jest prosta: bo mogą. Generalnie im więcej masz, tym więcej masz sposobów na to, by ukryć. Jak tłumaczy Departament Skarbu, najbogatsi mają zasoby, by skorzystać z kreatywnych usług księgowych i uchylić się od płacenia takiej sumy, jaką powinni. Brakuje również wymogów sprawozdawczych dotyczących nieprzejrzystych źródeł dochodu, a aż 55 proc. niezgodności wiąże się z dochodami z partnerstwa, własności i wynajmu.

Sprawa odpowiedniego opodatkowania najbogatszych nie od dziś spędza sen z powiek politykom – zwłaszcza że wśród opinii publicznej często budzi nieuzasadnioną grozę.

W poniedziałek amerykańscy Demokraci zgłosili projekt ustawy, która ma podwyższyć stawki podatków dla korporacji i właśnie dla najbogatszych. Podatek dochodowy dla osób zarabiających rocznie powyżej 435 tys. dolarów wzrósłby z 37 do 39,6 proc., a osoby zarabiające powyżej 5 mln zapłaciłyby dodatkowe 5 proc. Dzięki tym i innym zmianom zawartym w projekcie ustawy do budżetu państwa każdego roku trafiłoby dodatkowe 2,9 bln dolarów. To zarazem jedna z największych podwyżek podatków w historii Stanów Zjednoczonych. Czy wejdzie w życie? Przeciwko ustawie są nie tylko Republikanie, ale i część bardziej umiarkowanych Demokratów – tak więc póki co nic nie jest przesądzone.

Tekst: NS

TU I TERAZ