Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsi współcześni twórcy horrorów według Rotten Tomatoes. Wśród nich Agnieszka Smoczyńska

Twórczyni „Córek dancingu” znalazła się na jednej liście z Jordanem Peelem i Arim Asterem.
.get_the_title().

Serwis filmowy Rotten Tomatoes nie pozostaje obojętny na renesans filmowego horroru, dlatego też postanowił stworzyć listę najlepszych współczesnych reżyserów tworzących dzieła z tego gatunku. Choć redaktorom strony udało się wybrać 21 nazwisk, przyznają, że nie było to łatwe zadanie – godnych wyróżnienia nazwisk jest bowiem znacznie więcej.

Na opublikowanej na łamach portalu liście nie zabrakło oczywiście Jordana Peela, którego debiutancki film „Uciekaj!” został nagrodzony Oskarem, a także twórcy prezentowanego właśnie w kinach „Midsommar. W biały dzień” – Ariego Astera.

Wśród 21 wybranych twórców znalazła się także Polka – Agnieszka Smoczyńska.

Jej pełnometrażowy debiut „Córki dancingu” to wyjątkowa mieszanka horroru, baśni i musicalu. Akcja filmu, do którego scenariusz napisał Robert Bolesto, rozgrywa się w Warszawie w latach 80., a bohaterkami produkcji są dwie syreny. Film otrzymał wiele nagród – między innymi na festiwalu w Sundance – i wyszedł na DVD w prestiżowej Criterion Collection. Ciepło przyjęty został także następny film reżyserki – ubiegłoroczna „Fuga”, którą redaktorzy Rotten Tomatoes pochwalili za innowacyjną pracę kamery.

Ich zdaniem Smoczyńska równie dobrze odnajduje się w gatunku body horroru, jak i w bardziej kameralnym horrorze psychologicznym.

Jeśli chcecie się zapoznać z pozostałymi nazwiskami, które znalazły się na liście, zajrzyjcie tutaj.

Zdjęcie główne: „Córki dancingu”
Tekst: NS

TU I TERAZ