Najlepsi współcześni twórcy horrorów według Rotten Tomatoes. Wśród nich Agnieszka Smoczyńska

Twórczyni „Córek dancingu” znalazła się na jednej liście z Jordanem Peelem i Arim Asterem.
.get_the_title().

Serwis filmowy Rotten Tomatoes nie pozostaje obojętny na renesans filmowego horroru, dlatego też postanowił stworzyć listę najlepszych współczesnych reżyserów tworzących dzieła z tego gatunku. Choć redaktorom strony udało się wybrać 21 nazwisk, przyznają, że nie było to łatwe zadanie – godnych wyróżnienia nazwisk jest bowiem znacznie więcej.

Na opublikowanej na łamach portalu liście nie zabrakło oczywiście Jordana Peela, którego debiutancki film „Uciekaj!” został nagrodzony Oskarem, a także twórcy prezentowanego właśnie w kinach „Midsommar. W biały dzień” – Ariego Astera.

Wśród 21 wybranych twórców znalazła się także Polka – Agnieszka Smoczyńska.

Jej pełnometrażowy debiut „Córki dancingu” to wyjątkowa mieszanka horroru, baśni i musicalu. Akcja filmu, do którego scenariusz napisał Robert Bolesto, rozgrywa się w Warszawie w latach 80., a bohaterkami produkcji są dwie syreny. Film otrzymał wiele nagród – między innymi na festiwalu w Sundance – i wyszedł na DVD w prestiżowej Criterion Collection. Ciepło przyjęty został także następny film reżyserki – ubiegłoroczna „Fuga”, którą redaktorzy Rotten Tomatoes pochwalili za innowacyjną pracę kamery.

Ich zdaniem Smoczyńska równie dobrze odnajduje się w gatunku body horroru, jak i w bardziej kameralnym horrorze psychologicznym.

Jeśli chcecie się zapoznać z pozostałymi nazwiskami, które znalazły się na liście, zajrzyjcie tutaj.

Zdjęcie główne: “Córki dancingu”
Tekst: NS

TU I TERAZ