Najlepsze zdjęcia środowiska naturalnego 2018 roku wybrane. Ukazują zmiany klimatyczne!

Zmiany klimatu uchwycone na wyjątkowych fotografiach.
.get_the_title().

Co roku w konkursie fotograficznym Ciwem wskazywany jest najlepszy fotograf świata specjalizujący się w zdjęciach ukazujących środowisko naturalne Ziemi i jej problemy ekologiczne. W tym roku zaszczyt ten przypadł irańskiemu fotografowi Saeediowi Mohammadzadehowi, który do konkursu wystawił zdjęcie zatytułowane “Końcowy Spływ”.

Każda z wyróżnionych fotografii opowiada pewną historię wpisaną w ekologiczne i środowiskowe problemy współczesności. Zdjęcia pokazują ogrom zmian klimatycznych, które zachodzą na naszych oczach, stanowiąc niepodważalne źródło dla niedowiarków i sceptyków zaprzeczającym zbliżającym się klęskom naturalnym i żywiołowym.

Obejrzyjcie zwycięskie zdjęcia i poznajcie wyjątkowe historie, które zostały na nich uchwycone.

Zwycięzca Ciwem Environmental Photography of the Year 2018 – “Końcowy Spływ”, Saeed Mohammadzadeh

Źródło: The Guardian

Na zdjęciu uchwycony został statek, który osiadł na soli na jeziorze Urmia w Iranie. Jest to jezioro bezodpływowe, o niezwykle wysokim poziomie zasolenia. Zmiany klimatu zintensyfikowały susze w tym rejonie, znacznie przyspieszając parowanie wody z jeziora. W połączeniu z nielegalnym pobieraniem wody oraz zwiększającą się liczbą tam i projektów irygacyjnych, objętość wody w jeziorze znacznie spada, pozostawiając w nim jedynie samą sól. Sytuacja ta wywołuje negatywne skutki nie tylko na środowiska naturalnego regionu, ale także dla zamieszkujących go ludzi. Sól z jeziora, rozprzestrzeniana po okolicy przez silne wiatry i unoszący się w powietrzu kurz, jest szkodliwa dla zdrowia, podrażniając oczy, skórę i płuca. Jezioro Urmia odznacza się ekstremalnym poziomem zasolenia – 340 gram soli na jeden list wody – co czyni je osiem razy bardziej słonym niż ocean.

Zwycięzca w kategorii Zmieniający się Klimat – “Susza”, Chinmon Biswas

Źródło: The Guardian

Fotografia ukazuje dziecko siedzące na ziemi dotkniętej ekstremalną suszą. Jej powierzchnia jest popękana i pokryta łuskami. Zdjęcie wykonano w Indiach.

Zwycięzca w kategorii Odbudowa Środowiska – “Życie podnosi się”, Younes Khani Someeh Soflaei

Źródło: The Guardian

Na zdjęciu uchwycone zostały kobieta i jej córka, stojące obok dobytku ocalałego z trzęsienia ziemi, które miało miejsce w okolicach Sarpol e-Zaheb w Iranie. W tle znajdują się ruiny osiedla Mehr – tyle pozostało po niszczycielskim żywiole, który uderzył w tę okolicę w 2017 roku, zabijając ponad 600 osób.

Zwycięzca w kategorii Zrównoważony Rozwój w Praktyce – “Bulrush”, Ümmü Kandilcioğlu

Źródło: The Guardian

Zdjęcie ukazuje tureckiego mężczyznę, który w tradycyjny sposób, ręcznie, tworzy pęki z łodyg trzciny.

Zwycięzca w kategorii Młody Fotograf Środowiska – “Radość w deszczowy dzień”, Fardin Oyan

Źródło: The Guardian

Zdjęcie pokazuje dzieci radośnie bawiące się na ulicy jednego z miast w Bangladeszu. Beztroska najmłodszych ukazana została na tle klęski żywiołowej, która nawiedza ten płaski i położony w delcie trzech rzek kraj. Podczas corocznych monsunowych powodzi ulice miast znajdują się pod wodą. Zalewane są też domy, sklepy i pola uprawne.

Wyróżniony w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku – “Dryfując na zaśmieconej rzece”, Tapan Karmaker

Źródło: The Guardian

Na zdjęciu wykonanym z powietrza widać sprzedawcę arbuzów, który odpoczywa na swojej łodzi dryfującej na niezwykle zaśmieconej rzece Burigongga w Bangladeszu.

Wyróżniony w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku – “Boulmigou – Raj Straconych Serc”, Antonio Aragón Renuncio

Źródło: The Guardian

Na zdjęciu uchwycono dzieci bawiące się w stosie starych opon w Burkina Faso. Jednym z największych problemów ekologicznych w tym kraju jest zanieczyszczenie powietrza wywołane spalinami wydobywającymi się z regularnie palonych opon. Konsekwencje tych bezmyślnych działań są katastrofalne, nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i dla zdrowia ludzi mieszkających w okolicy. Zaliczyć można do nich: pożary, zanieczyszczenie wody gruntowej, choroby układu oddechowego, zatrucia, śmierć.

Wyróżniony w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku – “Nie w moim lesie”, Calvin Ke

Źródło: The Guardian

Zdjęcie ukazuje małpę trzymającą plastikową butelkę porzuconą przez ludzi w nieskazitelnie czystej i dotychczas niezanieczyszczonej dżungli na malezyjskiej wyspie Borneo.

Wyróżniony w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku – “Miejskie życie w Singapurze”, Thigh Wanna

Źródło: The Guardian

Na zdjęciu budynek mieszkalny w Singapurze – metropolii o ekstremalnej gęstości zaludnienia. Niemal 80% populacji Singapuru mieszka w kilkudziesięcio piętrowych blokach, na niewielkiej, ciasnej i pozbawionej dostępu do okna powierzchni. Zanieczyszczenie powietrze oraz słaby dostęp do powszechnej służby zdrowia należą do największych problemów tego Azjatyckiego Tygrysa.

Wyróżniony w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku – “Ocal żółwia”, Jing Li

Źródło: The Guardian

Na zdjęciu nurek, który próbuje ocalić żółwia zaplątanego w oceaniczne śmieci.

Źródło: The Guardian

TU I TERAZ