Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Największe festiwale świata łączą siły jako We Are One: A Global Film Festival, który odbędzie się online już za miesiąc

To międzynarodowe, darmowe, wirtualne wydarzenie będzie się składało z filmów z programów 20 najbardziej znanych festiwali filmowych – od Sundance, przez Cannes i Berlinale, po festiwal w Wenecji.
.get_the_title().

Przez ostatnie tygodnie zdążyliśmy przywyknąć do doniesień o kolejno odwoływanych imprezach filmowych, przekładanych premierach i wstrzymanych produkcjach. Kina pozostają zamknięte do odwołania. Kilka z nich, jak warszawskie Amondo czy krakowskie Kino Pod Baranami, rozpoczęło działalność wirtualną, oferując streaming najnowszych tytułów. Poza tym u naszych zachodnich sąsiadów odnotowano rozkwit popularności kin samochodowych. Kinomaniacy – zwłaszcza ci, którzy obejrzeli już całego Netfliksa – wyczekują takich opcji.

Ucieszy więc ich fakt, że pod koniec maja szykuje się dla nich nie lada gratka – wirtualny 10-dniowy festiwal, powstały w wyniku połączenia sił największych tego typu światowych imprez.

Youtube/WeAreOne

Na pomysł stworzenia festiwalu We Are One wpadli organizatorzy nowojorskiego Tribeca Film Festival. – Często mówi się o wyjątkowej roli filmu w inspirowaniu i jednoczeniu ludzi na całym świecie, dzięki którym może stać się on lepszym miejscem – tłumaczy Jane Rosenthal, CEO of Tribeca Enterprises. – We Are One: A Global Film Festival zrzesza kuratorów, artystów, scenopisarzy i innych w celu zapewnienia rozrywki i chwili wytchnienia widzom na całym świecie. We współpracy z najświetniejszymi festiwalami filmowymi świata i serwisem YouTube mamy nadzieję pokazać odbiorcom, co sprawia, że każde to wydarzenie jest tak wyjątkowe i sprawić, by docenili artyzm i magię kina.

Na propozycję Rosnethal odpowiedziało 20 najbardziej znanych festiwali filmowych świata.

Wśród nich wymienić można m.in. Sundance Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno, Berlinale, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji czy nawet Festiwal Filmowy w Cannes, który jeszcze niedawno deklarował, że nie zamierza podejmowania żadnych działań online, bo mają się one nijak do charakteru i rangi takiego wydarzenia.

Dokładny program tego wydarzenia jeszcze nie jest znany, ale organizatorzy zapowiadają, że możemy spodziewać się zarówno klasyków, jak i nowszych produkcji.

Wiadomo też, że zostaną pokazane zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne czy krótkometrażowe. Odbędą się także panele dyskusyjne, a nawet koncerty czy występy komediowe.

Festiwal rozpocznie się 29 maja i będzie trwać 10 dni – do 7 czerwca. Filmy będzie można oglądać bez reklam na YouTubie, które jest partnerem tego wydarzenia. Dostęp do streamingu ma być całkowicie darmowy, ale widzowie będą mogli wpłacać dobrowolne datki na Światową Organizację Zdrowia.

Kanał festiwalu znajduje się tutaj.

Źródło zdjęcia głównego: film „La La Land”
Tekst: KD

TU I TERAZ