Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Niemiecki tabloid zwalnia pracowników. Ich obowiązki przejmie AI

Zdaniem szefa koncernu Axel Springer sztuczna inteligencja może z powodzeniem wyręczyć dziennikarzy w prostych zadaniach, umożliwiając im skupienie się na dłuższych tekstach.
.get_the_title().

Niemiecki tabloid 'Bild’ jest najlepiej sprzedającą się gazetą w Europie. Jednak to nie ochroniło go przed koniecznością cięcia kosztów i zwolnień grupowych.

Regionalne redakcje czeka poważna restrukturyzacja – liczba wydań regionalnych spadnie z 18 do 12, a 10 z 15 biur zostanie zamkniętych.

Pracę straci około 200 osób. Część dlatego, bo ich stanowiska po redukcji po prostu nie będą mieć racji bytu – chodzi na przykład o prowadzenie sekretariatów czy przygotowywanie zdjęć do wydań regionalnych.

W lutym Mathias Döpfner, szef koncernu Axel Springer, do którego należy 'Bild’, powiedział, że takie narzędzia jak sztuczna inteligencja i korzystający z niej ChatGPT mogą ulepszyć dziennikarstwo lub wręcz zastąpić dziennikarzy, bo będą znacznie lepsze w agregowaniu informacji. Dlatego też jego zdaniem przetrwają tylko ci wydawcy, którzy będą mieć do zaoferowania oryginalne treści, autorskie komentarze czy zajmować się będą dziennikarstwem śledczym.

Podobne rozwiązanie ma zostać wdrożone w 'Bildzie’ – część zwolnionych dziennikarzy zastąpi sztuczna inteligencja.

Podchodzimy do tematu z otwartym umysłem i obecnie prowadzimy wiele inicjatyw, w ramach których badamy obszary zastosowań AI dla naszych marek dziennikarskich, zarówno w procesach produkcyjnych redakcji, jak i w odniesieniu do doświadczeń czytelników – powiedział dyrektor ds. komunikacji Bild Group, Christian Senft. – Wykorzystanie sztucznej inteligencji daje redaktorom i reporterom więcej czasu i przestrzeni na kreatywność dziennikarską.

Tekst: NS

TU I TERAZ