Niemiecki tabloid zwalnia pracowników. Ich obowiązki przejmie AI

Zdaniem szefa koncernu Axel Springer sztuczna inteligencja może z powodzeniem wyręczyć dziennikarzy w prostych zadaniach, umożliwiając im skupienie się na dłuższych tekstach.
.get_the_title().

Niemiecki tabloid 'Bild’ jest najlepiej sprzedającą się gazetą w Europie. Jednak to nie ochroniło go przed koniecznością cięcia kosztów i zwolnień grupowych.

Regionalne redakcje czeka poważna restrukturyzacja – liczba wydań regionalnych spadnie z 18 do 12, a 10 z 15 biur zostanie zamkniętych.

Pracę straci około 200 osób. Część dlatego, bo ich stanowiska po redukcji po prostu nie będą mieć racji bytu – chodzi na przykład o prowadzenie sekretariatów czy przygotowywanie zdjęć do wydań regionalnych.

W lutym Mathias Döpfner, szef koncernu Axel Springer, do którego należy 'Bild’, powiedział, że takie narzędzia jak sztuczna inteligencja i korzystający z niej ChatGPT mogą ulepszyć dziennikarstwo lub wręcz zastąpić dziennikarzy, bo będą znacznie lepsze w agregowaniu informacji. Dlatego też jego zdaniem przetrwają tylko ci wydawcy, którzy będą mieć do zaoferowania oryginalne treści, autorskie komentarze czy zajmować się będą dziennikarstwem śledczym.

Podobne rozwiązanie ma zostać wdrożone w 'Bildzie’ – część zwolnionych dziennikarzy zastąpi sztuczna inteligencja.

Podchodzimy do tematu z otwartym umysłem i obecnie prowadzimy wiele inicjatyw, w ramach których badamy obszary zastosowań AI dla naszych marek dziennikarskich, zarówno w procesach produkcyjnych redakcji, jak i w odniesieniu do doświadczeń czytelników – powiedział dyrektor ds. komunikacji Bild Group, Christian Senft. – Wykorzystanie sztucznej inteligencji daje redaktorom i reporterom więcej czasu i przestrzeni na kreatywność dziennikarską.

Tekst: NS

TU I TERAZ