Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsi amerykańscy performerzy podbijają Warszawę!

STUDIO teatrgaleria nawiązało współpracę z legendarnym kalifornijskim CalArts Center for New Performance, które ukończyli m.in. Sofia Coppola, Tim Burton i Ed Harris.
.get_the_title().

Na początek zagadka. Co łączy takie osobistości jak: Tim Burton, David Hasselhoff, Sofia Coppola, Ed Harris, John Lasseter, Jeremy Blake czy Mark Bradford? Wszyscy ci znani na całym świecie artyści są absolwentami legendarnej, założonej przez Walta Disney’a (tak, to fakt a nie żart) uczelni California Institute of the Arts.

– CalArts jest moim głównym dziełem, które chciałbym po sobie pozostawić, kiedy już przeniosę się do
lepszego świata. Jeżeli udało mi się pomóc w stworzeniu miejsca, w którym rozwija się przyszłe
talenty, myślę, że dokonałem czegoś istotnego – powiedział o swojej inicjatywie Walt Disney.

Ciekawostką jest, że jednym z polskich absolwentów CalAfts jest także reżyser Michał Marczak, twórca „Wszystkich nieprzespanych nocy” oraz głośnego i nagradzanego „Fuck for Forest”, który w 2013 r. był najczęściej wyświetlanym polskim dokumentem za granicą. Brytyjski opiniotwórczy magazyn Dazed & Confused wyróżnił go jako jeden z 10 najbardziej innowacyjnych i rozwijających gatunek filmu dokumentalnego, więc więcej chyba nie trzeba dodawać.

Trzeba przyznać, że STUDIO teatrgaleria wpadł na dość pojechany pomysł, żeby do współpracy w kooperatywie oraz rezydencji artystycznych zaprosić właśnie CalArts Center for New Performance.

CalArts i STUDIO teatrgaleria, dwie instytucje kultury połączone awangardowymi tradycjami, postanowiły zrealizować eksperymentalny projektem z udziałem polskich i amerykańskich artystów.

Koniecznie trzeba dodać, że inicjatorem i partnerem projektu jest też Instytut Adama Mickiewicza, który pomaga finansować całą akcję i chwała im za to! Artyści bez kompleksów i uprzedzeń podbijają Warszawę i iście performerskim, nowofalowym stylu. Dosłownie wszystko może się tu wydarzyć.

Peter Mark ogarnia Pałac Kultury

Cała akcja została zainicjowana podczas wizyty w Warszawie dziekana uczelni Travisa Prestona w 2017 roku. Preston zainteresował się ideą odnowy tradycji awangardy, zapoczątkowanej przez nową dyrektor artystyczną Natalię Korczakowską. Pierwszym etapem współpracy była rezydencja Korczakowskiej w CalArts, podczas której zrealizowała warsztaty oparte na tekstach Witkacego i dokumentacji filmowej spektakli Jerzego Grzegorzewskiego. Teraz przyszedł czas na amerykańskich artystów, którzy rezydują w Warszawie.

– Eksperymentalna misja, jaką obrał sobie za cel CalArts, idealnie wpisuje się w obszar zainteresowań STUDIO pod kierownictwem nowej dyrektorki artystycznej, Natalii Korczakowskiej. Chcąc przywrócić do życia spuściznę Józefa Szajny, Korczakowska od razu odnalazła w Center for New Performance (CNP) bratnią duszę, rodzaj kalifornijskiego sobowtóra. Zajmujemy się kompleksowo wszystkimi dziedzinami sztuki. California Institute of the Arts, uczelnia założona w 1971 roku, szybko stała się przestrzenią  radykalnej praktyki artystycznej – od amerykańskiego konceptualizmu po happeningi. Sprzeciwiając się kategoriom rodzajowym nieodłącznie związanym z europejskim dziedzictwem wschodniego wybrzeża USA, CalArts dąży do czegoś więcej. Zaangażowany w ruchy wolnościowe – społeczne, polityczne i estetyczne – CalArts Center for New Performance stara się promować, to co najwrażliwsze i niekonformistyczne, idee nieakceptowane przez resztę amerykańskiej kultury i społeczeństwa. Wszyscy artyści CNP przyjeżdżający do nas na rezydencję przywożą swoje dzieła będące w fazie przygotowania. Mamy nadzieję, że pobyt w Warszawie, w STUDIO, umożliwi im dopełnienie swoich prac w sposób, który nie byłby możliwy w lokalnych warunkach. Analogicznie, liczymy na to, że Natalia Korczakowska i jej artyści ze STUDIO stworzą w Kalifornii coś, co nie mogłoby się wydarzyć tutaj, w Warszawie – mówi Travis Preston o współpracy ze STUDIO teatrgaleria.

Oto wspaniała dziewiątka młodych gniewnych, których prace i performance będzie można obejrzeć dosłownie za kilka dni:

1. ZOE AJA MOORE

Artystka i reżyserka z Los Angeles, która wykorzystuje eksperymentalne i rygorystyczne praktyki teatralne, by tworzyć performance, teatr, operę i wydarzenia. W swoich pracach używa ciała performatywnego, zakłóca kanoniczność tekstów i odziedziczonych materiałów oraz odtwarza je z feministycznej perspektywy.

2. CHRIS KALLMYER

Artysta dźwiękowy i performer mieszkający w Los Angeles. Kallymer używając do swojej pracy przedmiotów codziennego użytku, które wskazują na to, kim jesteśmy i gdzie mieszkamy, bada partycypacyjne podejście do tworzenia muzyki poprzez dotyk, smak i proces. Jego prace najlepiej charakteryzuje ich relacja do miejsca i architektury, zapraszająca słuchacza do doświadczenia dźwięku in situ.

3. KEITH SKRETCH

Wielokrotnie nagradzany artysta wideo, którego twórczość można oglądać na kilkudziesięciu scenach w Stanach Zjednoczonych, m.in. w the Brooklyn Academy of Music, REDCAT, Kirk Douglas Theatre, Wuzhen Theatre Festival, Freud Playhouse, The Old Globe, MCA Chicago, Performance Space 122, Royal & Derngate i Teatro Experimental de Jalisco.

4. PETER MARK

Amerykański artysta teatralny brazylijskiego pochodzenia, który zajmuje się  multimedialnymi, wielojęzycznymi przedstawieniami. Obecnie pracuje nad Zachodnim Kanonem, gdzie w odpowiedzi na tekst tworzy trójwymiarowe renderingi, kolaże gifów i pejzaże obiektów, rzeźbiąc występ na żywo w warstwach mediów.

5. JESSICA EMMANUEL

Tancerka, choreografka, performerka, pedagog, kuratorka i założycielka Human Stages oraz współzałożycielka teatralnego kolektywu artystycznego Poor Dog Group. Jej prace są prezentowane w the Bootleg Theater, Live Arts Exchange Festival, the New Original Works Festival w REDCAT, Montserrat DTLA, Highways Performance Space, Zoukak Studios (Liban) i wielu innych miejscach.

6. LEWIS KLAHR

Pracujący w LA artysta kolażu, który wykorzystuje znalezione obrazy i dźwięki do badania punktu przecinania się pamięci i historii. Jest znany przede wszystkim ze swoich charakterystycznych filmów, które zaczął tworzyć w 1977 roku, a wyświetlał w USA, Europie i Azji. Obecnie pracuje nad nową serią pełnometrażowych filmów kolażowych zatytułowaną Circumstantial Pleasures i Porcelain Gods, będącą kontynuacją filmu Contempt Jeana Luca Godarda z 1963 roku w formie powieści kolażowej.

7. MARISSA CHIBAS

CalArts Center for New Performance presents Marissa Chibas’ „Daughter of a Cuban Revolutionary” at REDCAT, Directed by Mira Kingsley.

Chibas jest pisarką, performerką i stypendystką TCG Fox. Jej solowy występ Daughter of a Cuban Revolutionary był prezentowany w USA, Europie i Meksyku. Chibas wystąpiła w ponad 50 produkcjach na Broadwayu i poza nim, m.in. w The Keening Umberta Dorado w the ART w  Bostonie, Two Sisters and a Piano Nila Cruza w the McCarter, produkcjach Dom Bernarda Alby w The Mark Taper Forum i The Floating Island Plays Eduarda Machado oraz Danton’s Death Roberta Wilsona w The Alley Theater.

8. JANIE GEISER

Jest artystką interdyscyplinarną, której praktyka obejmuje performans, film i instalację. Praca Geiser znana jest ze swojej rekontekstualizacji porzuconych obrazów i obiektów oraz badania pamięci, mocy i braku. Filmy Geiser były prezentowane m. in. w Whitney Museum, Museum of Modern Art, LACMA, the Guggenheim, Berkeley Art Museum, Walker Art Center, Centrum Pompidou, Strausbourg Museum, British Film Institute oraz na wielu festiwalach, m.in. na New York Film Festival, Toronto Film Festival, Hong Kong International Film Festival, London International Film Festival, Rotterdam International Film Festival.  

9. DANIEL PASSER

Jest performerem, pisarzem i reżyserem. Przez ostatnie 12 lat był głównym klaunem i  pomysłodawcą kabaretów w Cirque du Soleil i Dragone Entertainment, a także twórcą występów komediowych i widowisk klauniarskich w cenionej przez krytyków Zarkanie Cirque du Soleil oraz komikiem i twórcą spektaklu Le Reve Franca Dragone’a. Jego sztuki są wystawiane na Broadwayu i w  miejscach takich jak Radio City Music Hall, The Beacon Theater, The Goodman, The American Repertory Theater, Oregon Shakespeare Festival, Madrid Stadion, Moscow Art Theatre i The Kremlin.

Efekty tej bezprecedensowej współpracy zostaną zaprezentowane w Studio teatrgaleria oraz na Placu Defilad podczas mini Festiwalu CalArts STUDIO w dniach 22-24 czerwca 2018.

Jeśli interesują was bezkompromisowe i progresywne działania na pograniczu teatru, performancu i sztuki nowych mediów – nie może was tam zabraknąć.

Aktorzy we współpracy z Lewisem Khlarem

TU I TERAZ