Nowojorskie metro w latach 80. na zdjęciach Bruce’a Davidsona

Cykl 'Subway' tej legendy reportażu to barwna różnorodność postaci i emocji wydobytych z bezosobowej rzeczywistości nowojorskiego metra. Zapoczątkowana w 1980 roku seria powstawała przez wiele lat.
.get_the_title().

Odkrywca nieznanych światów – tak często mówi się o Davidsonie, znanym z charakterystycznych zdjęć dokumentalnych o tematyce społecznej.

W 2011 roku Amerykanin został uhonorowany wyróżnieniem Sony World Photography Awards za 'wybitny wkład w rozwój fotografii’.

W serii 'Subway’ Davidson chciał pokazać, że ten ukryty pod powierzchnią miasta i skąpany w niepokojącej poświacie świateł stroboskopowych świat nie jest wcale bezosobową rzeczywistością. Dlatego ten cykl to nie tylko mistrzowskie studium światła i koloru, ale i unikalny zapis wielu twarzy Nowego Jorku.

USA. New York City. 1980. Subway.

Davidson uznał ten wrogi krajobraz za urzekające doświadczenie estetyczne.

I społeczne – metro jawi się przecież jako całkiem demokratyczna kraina, w której osoby z różnych środowisk podróżują ramię w ramię w otoczeniu tak szalonym i nieprzewidywalnym, jak ulice powyżej.

USA. New York City. 1980. Subway.

Uwięzieni w środku, wszyscy trzymamy się razem.

'Subway’ rozpoczął się jako projekt czarno-biały, jednak dość szybko Davidson zmienił zdanie, decydując się na użycie koloru. Dało mu to możliwość lepszego uchwycenia niuansów, zakamarków, ukrytych emocji czy odcieni ludzkiej skóry.

W tej pędzącej metalowej klatce wszystko było interesujące: ludzie, sytuacje, momenty, a nawet graffiti, które wręcz wrosło w podziemny krajobraz.

USA. New York City. 1980. Subway.

'Subway’ to tylko jeden z wielu projektów Davidsona – uwagę świata przyciągnęły także fotografie z cyklu 'Brooklyn Gang’, które ukazują młodocianą grupę przestępczą, czy 'The Dwarf’, będący portretem życia cyrkowego klauna Jimmy’ego Armstronga. W latach 60. Davidson fotografował również napięcia społeczne i powstanie ruchu na rzecz praw obywatelskich, a także dokumentował życie toczące się w nowojorskim Central Parku.

USA. New York City. 1980. Subway.

Tekst: OO
Źródło zdjęć: magnumphotos.com

TU I TERAZ