Nowy wymiar biblioteki w Lublinie ma promować czytelnictwo

Trend na zieleń, bliskość z naturą i wszechobecne rośliny trwa nadal. Władze Lublina postanowiły go wykorzystać do promocji czytelnictwa w swoim mieście. Tak zrodził się pomysł na „zieloną” bibliotekę.
.get_the_title().

BIOTEKA będzie połączeniem dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Ma wyglądać jak piękna, zielona kawiarnia pełna książek i roślin.

Pobliski Ogród Saski był inspiracją do wystroju wnętrza, które pozwoli odwiedzającym nie tylko na wybranie interesującej lektury, ale i na zaspokojenie potrzeby kontaktu z naturą.

źródło: UM Lublin
źródło: UM Lublin
źródło: UM Lublin

Materiały użyte do wykończenia przestrzeni będą ciekawe – przeważać ma surowość, drewno, stal, natomiast ściany i podłoga wykonane zostaną z betonu. Nie zabraknie też dobrze dobranego oświetlenia, które rozjaśni całą bibliotekę i nada jej ciepły klimat. Ponadto BIOTEKA ma być dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami, stąd na całej powierzchni obiektu pojawi się antypoślizgowa betonowa podłoga, a systemowe oświetlenie LED-owe stworzy „niewidzialną drogę”, która ułatwi osobom niedowidzącym poruszanie się po bibliotece. Pomieszczenia sanitarne oraz lada biblioteczna również będą odpowiednio dostosowane.

Za projekt wnętrza odpowiedzialni są architekci z biura GK-Atelier Grzegorz Kłoda.

źródło: UM Lublin
źródło: UM Lublin
źródło: UM Lublin

BIOTEKA zajmie powierzchnię po Karczmie Słupskiej przy Al. Racławickich 22. W swoim zbiorze będzie miała ok. 19 tys. książek i ok. 15 tys. audiobooków, płyt z muzyką oraz filmów.

źródło: UM Lublin
źródło: UM Lublin
źródło: UM Lublin

Koszt inwestycji to 1,27 mln złotych. Prace budowlane już trwają, a planowanym terminem ich zakończenia ma być połowa grudnia br.

źródło: UM Lublin

Tekst: Marta Mankiewicz

TU I TERAZ