Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Obraz Tamary Łempickiej sprzedany za rekordowe 16 mln funtów

To najdroższy polski obraz – malarka po raz trzeci pobiła swój własny rekord.
.get_the_title().

W listopadzie donosiliśmy wam o tym, że obraz Tamary Łempickiej „La tunique rose” został sprzedany na aukcji w nowojorskim Sotheby’s za 13,3 mln dolarów, czyli niemal 52 mln złotych, co sprawiło, że stał się najdroższym w historii płótnem autorstwa polskiego artysty.

Tamara Łempicka urodziła się w 1898 roku w Warszawie, ale przez większość życia mieszkała poza Polską – w Paryżu, Kalifornii, Nowym Jorku czy Houston w Teksasie.

Zmarła w 1980 roku w Meksyku. Tworząca w stylu art déco artystka malowała głównie kobiety. Jej prace do dziś cieszą się niezwykłą popularnością, czego dowodem są kolejne rekordowe aukcje. W polskich muzeach możemy zobaczyć tylko dwie spośród jej prac – w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się „Znużenie. Kobieta siedząca na krześle”, a w Muzeum Mazowieckim w Płocku „Martwa natura”.

Wczoraj w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s pod młotek poszło kolejne płótno Łempickiej – przedstawiający artystkę kabaretową obraz „Portrait de Marjorie Ferry” z 1932 roku.

Finalnie obraz osiągnął na aukcji cenę aż 16,3 mln funtów, czyli ponad 82 mln złotych, bijąc rekord ustanowiony przez „La tunique rose” i stając się najdroższym płótnem namalowanym przez polskiego artystę.

Co ciekawe, Łempicka pobiła tym samym swój własny rekord po raz trzeci – zanim „La tunique rose” stało się na moment najdroższym obrazem, tytuł ten dzierżyło inne płótno Łempickiej, „La Musicienne” z 1929 roku. Łącznie aż ponad 20 dzieł autorstwa pochodzącej z Polski malarki wylicytowanych zostało na aukcjach za ponad milion dolarów. Podczas środowej aukcji w Londynie, obok obrazu Łempickiej licytowano także obrazy René Magritte’a, George’a Grosza, Pabla Picassa czy rzeźbę Alberto Giacomettiego.

Tamara Łempicka „Portrait de Marjorie Ferry”

Tekst: NS

TU I TERAZ