Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Obraz żyjącej artystki osiągnął najwyższą cenę w historii. Przyćmił to incydent z Banksym

Feministyczny akt został sprzedany za ponad 12 mln dolarów.
.get_the_title().

Minęły już prawie dwa tygodnie od pamiętnej aukcji w nowojorskim Sotheby’s. Przypomnijmy: Gdy „Dziewczynka z balonikiem Banksy’ego uzyskała rekordową wartość 1,1 mln dolarów, a prowadzący aukcję przypieczętował to uderzeniem młotka w stół, obraz zapadł się w ramie i w połowie został pocięty na paski. Akcja Banksy’ego była tak głośna, że sami zastanawialiśmy się ostatnio, czy to wszystko nie jest ustawką. Zaznaczyliśmy wtedy, że pojawiają się wątpliwości, co by się stało, gdyby aukcją Banksy’ego nie była ostatnia – 5 października odbyło się 67 aukcji. Głośny happening mógłby przecież przeszkodzić w pozostałych aukcjach, co odbiłoby się zarówno na zyskach, jak i reputacji Sotheby’s.

Okazało się więc, że podczas tamtej aukcji miało miejsce jeszcze jedno istotne dla świata sztuki wydarzenie.

Obraz żyjącej artystki osiągnął najwyższą cenę w historii, ale wszystkim to umknęło ze względu na incydent z Banksym.

Wyświetl ten post na Instagramie.

“[I] made a body that was too big for the frame, literally too big for the frame of art history” – Jenny Saville. One of the most influential paintings by a British artist of the last thirty years, 'Propped', shattered canonised representations of female beauty. This superlative self-portrait propelled a young Jenny Saville to renown following its inclusion in the most provocative and ground-breaking exhibition of contemporary art that Britain had ever witnessed, 'Sensation: Young British Artists from the Saatchi Gallery' @royalacademyarts. The remarkable painting will be offered at auction for the first time during Frieze Week, from the collection of visionary collector, patron and museum trustee, the late David Teiger. Proceeds from the sale of the painting will benefit Teiger Foundation – soon to be one of the world’s largest and most significant contemporary art foundations. #SothebysContemporary #JennySaville

Post udostępniony przez Sotheby's (@sothebys)

Jenny Saville urodziła się w Wielkiej Brytanii w 1970 roku. Należała do formacji Young British Artists. Jej prace często negują typ wizerunku kobiety dominujący w kulturze i malarstwie europejskim. Podczas aukcji w Sotheby’s zlicytowano jej obraz pod tytułem „Propped”. To pochodzący z 1992 roku akt przedstawiający samą artystkę siedzącą na stołku i patrzącą w lustro, na którym niewyraźnie wypisany jest cytat z francuskiej pisarki, filozofki i feministki Luce Irigaray.

Mierzący nieco ponad dwa metry obraz został zlicytowany za 12,4 mln dolarów. To aż trzykrotnie więcej, niż obstawiano przed aukcją.

Tym samym Jenny Saville pobiła rekord ustanowiony w 2015 roku przez Cady Noland – jej praca „Bluewald” została wówczas sprzedana na aukcji za 9,8 mln dolarów. Niestety, przez akcję Banksy’ego, jej sukces przeszedł niemal niezauważony.
Jak się kształtuje rekordowa cena za obiekt sztuki wykonany przez żyjącego mężczyznę?Palma pierwszeństwa w dalszym ciągu należy do Jeffa Koonsa. Jego rzeźba “Balloon Dog” pięć lat temu sprzedana została za 58,4 mln dolarów. To jednak nic w porównaniu do najdroższego obrazu na świecie – „Zbawiciela świata” Leonarda da Vinci, który w zeszłym roku osiągnął cenę… 450 mln dolarów.

TU I TERAZ