„Od biedaka do milionera” – nietypowy escape room w Warszawie. Zadanie: ucieczka z… biedy

To projekt artystyczny, który ma pokazać, że ucieczka z biedy nie jest wcale łatwa.
.get_the_title().

W jednym z domków fińskich na warszawskim Jazdowie otwarty został właśnie nietypowy escape room. Zadanie polega tu na… ucieczce z biedy. 3 2 Run – Escape Room był reklamowany hasłem „Zamiast brać zasiłek – podejmij wysiłek!”.

Bohaterką rozgrywki jest 19-letnia Beata, która pochodzi z biednej miejscowości w województwie warmińsko-mazurskim i marzy o studiach w stolicy. Gracze mają jej pomóc w osiągnięciu celu.

Okazuje się jednak, że nie jest to takie łatwe. Po rozwiązaniu pięciu zagadek rozgrywka wraca do punktu wyjścia, czyli domu rodzinnego Beaty.

3 2 Run – Escape Room nie jest bowiem zwykłym pokojem zagadek. To inicjatywa artystyczna „Magazynu Kontakt” związanego z warszawskim Klubem Inteligencji Katolickiej.

Za rozgrywką stoi ważne przesłanie – z biedy nie da się tak łatwo uciec.

Nasz escape room nie powstał po to, żeby ktoś mógł „pobawić się w biednego”. Naszym celem jest pokazanie barier, na jakie natrafiają w codziennym życiu osoby ubogie. Barier, z których istnienia większość lepiej sytuowanych osób nawet nie zdaje sobie sprawy. Chcemy w ten sposób uderzyć w kilka wciąż zaskakująco silnych mitów: że ubóstwo wynika z lenistwa lub braku racjonalności; że ubóstwa w Polsce nie ma, a jeśli nawet istnieje, to jest nierozerwalnie związane z różnego rodzaju patologiami – tłumaczą twórcy. Po wyjściu z escape roomu na graczy czeka wystawa, która porusza temat ubóstwa i tłumaczy mechanizmy wykluczenia społecznego.

W 40-minutowej rozgrywce można wziąć udział za darmo do 19 grudnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-19:00 lub w sobotę i w niedzielę od 11:00 do 16:00.

Źródło: metrowarszawa.gazeta.pl

TU I TERAZ