Ogromne, kolorowe totemy w Poznaniu mają przypominać o szkodach, jakie wyrządzamy środowisku naturalnemu

Ich kolory, wzory i kształty w wizualny sposób przedstawiają statystyki dotyczące klimatycznej katastrofy.
.get_the_title().

W samym sercu Poznania, pomiędzy “Bałtykiem” a hotelem Sheraton, stoją masywne, kolorowe rzeźby. To wspólne dzieło artystki Alicji Białej i architekta Iwo Borkowicza, które nosi nazwę “Totemy”. Artystyczna instalacja o łącznej powierzchni niemal 400 metrów kwadratowych ma przypominać przechodniom o zniszczeniach, jakich człowiek dopuścił się na Ziemi.

Źródło: PURO Hotels
Źródło: Kultura.poznan.pl

Każdy z sześciu totemów wchodzących w skład tego dzieła w wizualny sposób przedstawia statystyki i wyniki badań dotyczące różnych zagadnień z zakresu ekologii i środowiska naturalnego. Za sprawą żywych kolorów i wyrazistych wzorów suche dane udało się przedstawić w ciekawy i przyciągający uwagę sposób.

Na każdym z totemów znajduje się też kod QR, który można zeskanować na smartfonie i uzyskać szczegółowe informacje dotyczące danego zagadnienia środowiskowego.

Instalacja łączy zatem sztukę z edukacją i statystyką.

Źródło: Alicja Biała
Źródło: Alicja Biała
Źródło: Alicja Biała

Totemy mają ponad 9 metrów wysokości. Wykonano je z lokalnie pozyskanego drewna i pokryto malowidłami wykonanymi ręcznie przez Alicję Białą. W procesie tworzenia tego dzieła artystka bazowała na wsparciu lokalnej społeczności, korzystając z pomysłów i koncepcji jej przedstawicieli. Rzeźby mają przykuć uwagę przechodniów i zaangażować ich w walkę o klimat i środowisko naturalne Ziemi. Wyraziste kolory i abstrakcyjne wzory przyciągają wzrok i sprawiają, że ludzie zatrzymują się.

Źródło: TenPoznan.pl
Źródło: Rytmy.pl

Totem 1: deforestacja
Totem ilustruje problem deforestacji – rocznie z powierzchni Ziemi ubywa powierzchnia lasów porównywalna do powierzchni całej Polski.

Totem 2: produkcja żywności
Totem przedstawia zależność pomiędzy ilością wody zużytej w procesie produkcji 1000 kcal różnych rodzajów żywności.

Totem 3: plastik
Totem obrazuje los całego wyprodukowanego plastiku w historii.

Totem 4: smog
Totem nawiązuje do problemu wysokiego skażenia powietrza w Polsce i porównuje jego stan do wybranych państw Europy.

Totem 5: rybołówstwo
Totem ilustruje fakt, iż prawie 90 proc. światowych zasobów ryb morskich jest obecnie w pełni wyeksploatowanych lub nadmiernie eksploatowanych.

Totem 6: wymieranie populacji dzikich zwierząt
Totem wskazuje na proporcje pomiędzy globalną populacją dzikich zwierząt dzisiaj i pięćdziesiąt lat temu.

Tekst: AO

TU I TERAZ