Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Opuszczone po wojnie domy w obiektywie irańskiej fotografki

Czym jest dom na terenie ogarniętym wojną? – to jedno z pytań, na które próbuje odpowiedzieć irańska fotografka Gohar Dashti.
.get_the_title().

Gohar Dashti urodziła się, gdy irańska rewolucja, która przekształciła kraj z monarchii konstytucyjnej w republikę islamską, dobiegała końca. Kiedy Dashti miała niespełna rok, rozpoczęła się wojna iracko-irańska, która trwała przez całe jej dzieciństwo i doświadczyła ją zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jej fotografie są właśnie zapisem tej traumy.

Cykl „Home” pokazuje domy w Teheranie, które zostały opuszczone z powodu wojny. Na przestrzeni czasu przejęła je natura.

Ludzie przemijają, a natura jest stała. Będzie tu jeszcze długo po naszej śmierci. Fotografie z mojego ostatniego cyklu pokazują moc natury, która może konsumować czy podbić dom. Wynosząc przyrodę na pierwszy plan, zarówno dosłownie, jak i metaforycznie, cykl kwestionuje również naszą definicję domu, przynależności, schronienia i uchodźców, zmuszając nas do ponownego rozważenia naszego własnego związku ze światem przyrody – tłumaczy Dashti. Choć zdjęcia są niezwykle liryczne, opuszczone domy stanowią obraz tego, jaki wpływ na życie ma konflikt zbrojny. Zresztą zobaczcie sami:

Źródło: Yatzer

TU I TERAZ