Oświadczenie WOŚP udostępnione tysiące razy. Nowe przepisy rządu to zagrożenie dla fundacji

Zdaniem WOŚP, nowelizacja aktualnych przepisów o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych stanowi dla fundacji bezpośrednie zagrożenie. Jej oświadczenie udostępniono już kilka tysięcy razy.
.get_the_title().

30 organizacji pozarządowych, w tym wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, podpisało apel do MSWiA o pozostawienie bez zmian obecnie obowiązującej ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Zdaniem WOŚP nowelizacja aktualnych przepisów stanowi dla fundacji bezpośrednie zagrożenie. Dlaczego? Według planowanych zmian ministerstwo w przyszłości mogłoby zablokować każdą zbiórkę, której cel uznany zostanie za sprzeczny z interesami publicznymi lub społecznymi. Ale to nie wszystko, w przypadku, gdyby rozpoczęta już zbiórka pieniędzy nie spodobała się ministerstwu, MSWiA miałoby prawo do przejęcia zebranych środków i przeznaczenia ich na cel wybrany przez ministra.
Na mocy przepisów prawa minister spraw wewnętrznych, a więc polityk, otrzyma uprawnienie do tego, by samodzielnie, pod pretekstem swobodnej oceny działalności i celów Fundacji, do Finału nie dopuścić. Ten sam polityk będzie miał możliwość „przejęcia” zebranych w Finale WOŚP środków, wskazując wybrany przez siebie bez żadnych konsultacji cel i tylko na ten wskazany cel WOŚP będzie miała możliwość wydatkowania „finałowych” pieniędzy – czytamy w oświadczeniu, jakie wydała na ten temat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Jak tłumaczy ministerstwo, propozycja nowych przepisów była odpowiedzią na zbiórkę prowadzoną przez „Dumę i Nowoczesność”. Stowarzyszenie związane z neonazistami zbierało w styczniu środki dla Janusza Walusia, odsiadującego wyrok za zabójstwo. Wówczas MSWiA twierdziło, że bez koniecznych zmian legislacyjnych nie może podjąć interwencji i wyrejestrowania zbiórki.

Całość oświadczenia Wielkiej Orkiestr Świątecznej Pomocy możecie przeczytać tutaj. Treść apelu, pod którym poza WOŚP podpisało się m.in. WWF Polska, Stowarzyszenie Amnesty International czy Fundacja im. Stefana Batorego, znajdziecie zaś tutaj.

Tekst: AC
Zdjęcie główne: EastNews

TU I TERAZ