Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

PanGenerator nominowany do Paszportu Polityki!

We wtorek ogłoszone zostały nominacje do Paszportów Polityki. W kategorii Kultura cyfrowa nominowany został m.in. kolektyw artystyczny panGenerator.
.get_the_title().

Kolektyw artystyczny panGenerator założony został w 2010 roku przez Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego i Jakuba Koźniewskiego. W swoich działaniach łączy projektowanie form i przestrzeni z interakcją, dźwiękiem i ruchem. Prace kolektywu pokazywane były na całym świecie.

W 2016 grupa otrzymała Złotego Lwa na Cannes Lions Festival za instalację dla Muzeum Powstania warszawskiego, a w zeszłym roku znalazła się na prestiżowej liście New Europe 100.

We wtorek panGenerator został nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Kultura Cyfrowa.

Jury w uzasadnieniu szczególnie wyróżniło dwie prace kolektywu. Pierwsza z nich, APPARATUM zainspirowana została Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. To instalacja pozwalająca każdemu wcielić się w rolę kompozytora i realizatora dźwięku muzyki elektroakustycznej (szerzej pisaliśmy o niej tutaj). Druga, opisywana przez nas tu SPIRALALALA stworzona została na zamówienie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i prezentowana była we wrześniu podczas MDF Festival 2018. Grupa panGenerator przekształciła wówczas ikoniczną, spiralną klatkę schodową szczecińskiej Filharmonii w olbrzymi, przestrzenny instrument transformujący głosy uczestników wydarzenia.

Jurorzy nominujący kolektyw do Paszportu Polityki podkreślali, że konsekwentnie łączy ona „świat kodu i programu oraz świat sztuki współczesnej”, a także „cyfrowość z materialnością”.

Pozostali nominowani w tej kategorii to 11 bit studios oraz Juggler Games. Z resztą nominacji możecie zapoznać się tutaj. Laureatów nagrody poznamy już 8 stycznia.

TU I TERAZ