Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Papież Franciszek poparł związki partnerskie osób tej samej płci

Wypowiedź znalazła się w dokumencie o papieżu Franciszku, który wczoraj miał premierę.
.get_the_title().

Papież Franciszek nie od dziś uważany jest za bardzo progresywnego. Wielokrotnie wypowiadał się na temat praw kobiet, imigrantów, ochrony środowiska czy zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi. Teraz zabrał głos także w sprawie jednopłciowych związków partnerskich.

Wczoraj podczas Rome Film Festival odbyła się premiera filmu „Francesco” – dokumentu o papieżu Franciszku, którego reżyserem jest Evgeny Afineevsky.

W filmie znajdują się rozmowy z rodziną Franciszka, jego przyjaciółmi, osobami, które poznały go na różnych etapach życia, a także samym papieżem. Jednym z rozmówców jest homoseksualista, który wraz z partnerem wychowuje trójkę dzieci. Relacjonuje, że Franciszek poradził mu, by chodził z dziećmi do kościoła, niezależnie od reakcji innych wiernych.

fot. Gregorio Borgia/AP

Potem następuje komentarz samego papieża. – Homoseksualiści mają prawo być częścią rodziny. Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien z tego powodu cierpieć i być odtrącany. Musimy stworzyć prawo o związkach cywilnych. W ten sposób będą oni mieć legalną ochronę. Opowiadam się za tym – mówi Franciszek.

Tym samym Franciszek stał się pierwszym papieżem, który oficjalnie poparł związki partnerskie osób tej samej płci.

To jednak nie pierwszy raz, kiedy zabrał on głos na temat osób LGBT+ i ich sytuacji – w przeszłości mówił choćby o tym, że katoliccy rodzice nie powinni wyrzucać z domu swoich homoseksualnych dzieci.

Tekst: NS

TU I TERAZ