Paradnyje? Jeśli szukasz pięknych i zaskakujących kadrów, wybierz się do Sankt Petersburga

„Klatka schodowa” – mieszkańcy północnej stolicy Rosji tego słowa nie używają. Mówią „paradnaja”, co znaczy „uroczysty, główny”. I rzeczywiście petersburskie klatki wyglądają wyjątkowo.
.get_the_title().

Sankt Petersburg jest jedynym miastem w kraju, w którym zachowała się taka ilość zabytkowych klatek schodowych. W czasach imperialnej Rosji każdy budynek, który należał do osób bogatych i znanych miał uroczyste wejście przeznaczone dla właścicieli i gości. Oprócz wejścia głównego w przedrewolucyjnych kamienicach znalazły się również skromniejsze schody boczne i „czarne”, które prowadziły do kuchni, spiżarni i pomieszczeń dla służących. Dzisiaj mieszkania w takich budynkach są jednymi z najdroższych w mieście. Samo słowo „paradnaja” pojawiło się to skrót od wyrazu oznaczającego uroczyste główne wejście.

W pierwszej trójce turystycznych pereł Petersburga, obok mostów i dachów, bez wątpienia znajdują się paradnyje, czyli klatki schodowe.

Niektóre z nich ozdobione są witrażami, rzeźbami czy malowidłami. Każdy turysta przyjeżdżający do Sankt Petersburg może umówić się na specjalną wycieczkę po tamtejszych klatkach schodowych. Tymczasem zabieramy was na wycieczkę wirtualną!


Tekst: Tetiana Shataieva

TU I TERAZ