Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Piłkarski hip-hop, FC Hollywood i Lewandowski w kosmosie

Gdy miłośnik kultury usłyszy podekscytowany głos Dariusza Szpakowskiego przed meczem Manchesteru United zapraszającego widzów na spektakl do Teatru Marzeń, jak zwyczajowo nazywa się stadion Old Trafford, może mieć mieszane uczucia. Faktem jest jednak, że piłka nożna i kultura rozrywkowa przenikają się na coraz bardziej zaskakujących płaszczyznach.
.get_the_title().

Klub Olympique Marsylia ogłosił właśnie powstanie wytwórni płytowej OM Records we współpracy z gigantem muzycznym, firmą BMG.

Projekt jest owocem współpracy, która rozpoczęła się na początku pandemii.

Wówczas to OM i BMG zebrały kolektyw raperów z Marsylii pod nazwą OM La Compo, który nagrał charytatywny singiel cOMbat Quotidien. Zarobione pieniądze zostały przekazane m.in. marsylskim szpitalom. Nowa wytwórnia ma wydawać hip-hop, rap i R&B.

Tymczasem dużo mniej znany klub – walijski Wrexham – w ostatnich dniach poinformował, że jednym z dwóch jego nowych właścicieli najprawdopodobniej zostanie hollywoodzki gwiazdor Ryan Reynolds. To nie pierwszy przypadek inwestycji gwiazd ekranu w piłkę nożną. Najciekawszym takim projektem w ostatnim czasie jest chyba utworzenie w Los Angeles nowego klubu pod roboczą nazwą Angel City, który w 2022 roku ma dołączyć do NWSL, czyli amerykańskiej profesjonalnej ligi piłki nożnej kobiet.

W grupie założycieli klubu znajdują się m.in. Natalie Portman, Eva Longoria czy Jennifer Garner, ale także tenisistka Serena Williams czy wiceprezes Netfliksa Cindy Holland.

A co słychać na krajowym podwórku?

Otóż Roberta Lewandowskiego porywają kosmici i transportują na sztuczną asteroidę Spaceball, która okazuje się międzygwiezdnym stadionem piłkarskim.

Na miejscu Lewy dowiaduje się nie tylko o istnieniu obcych cywilizacji, ale też Galaktycznej Ligi, do której zostaje zaproszona reprezentacja Ziemi z nim w roli kapitana. Tak w skrócie wygląda fabuła polskiej kreskówki „Kosmiczny wykop”, która właśnie miała premierę na TVN. Trudno stwierdzić, czy rysunkowy Lewandowski stanie się drugim Tsubasą z kultowego „Kapitana Jastrzębia”, ale cieszy fakt, że u nas też dostrzeżono kulturotwórczy potencjał piłki.

Tekst: jul
Zdjęcie główne: Artuk.org

TU I TERAZ