Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Podwarszawska szkoła No Bell najlepszą placówką na świecie. Wygrała prestiżowy konkurs

Nie ma w niej ławek, ocen, dzwonka, ani podręczników. Jest natomiast partnerskie traktowanie, indywidualne podejście i pobudzanie kreatywnego myślenia. Niekonwencjonalne? Właśnie to przekonało 3000 głosujących z międzynarodowego jury.
.get_the_title().

Edumisssion to prestiżowy projekt, którego główną misją jest stworzenie sieci innowacyjnych szkół, które wymieniają się doświadczeniami oraz kreatywnymi pomysłami nauczania dzieci i młodzieży. Co roku są do niego zapraszane placówki z całego świata. W tym roku zadaniem konkursowym było stworzenie czterech filmów prezentujących wdrożone innowacje, wizje i sposoby nauczania, które mogą stać się inspiracją dla innych szkół, chcących skorzystać z ich doświadczenia. Szkoła No Bell rywalizowała z 20 innymi placówkami z całego świata. Co ją wyróżnia? Nauczyciele z Konstancina podkreślają, że ich placówka działa wbrew zasadom obowiązującym w tradycyjnych podstawówkach i gimnazjach.

Nie uczy schematów, jedynych słusznych rozwiązań i nie traktuje ucznia jak statystycznej, uśrednionej jednostki, a w sposób indywidualny. Jest tam miejsce na współpracę, wzajemną inspirację i szacunek.

Nauczyciele są dla uczniów partnerami do dyskusji. Nie ma też sztywnego planu zajęć. Celem jest edukacja, która ma być fascynująca przygodą, podczas której zdobywa się wiedzę. Taki sposób nauczania kształci dzieci kreatywne, z otwartymi umysłami, budując w nich poczucie, że nauka to przyjemność. Kuratorium oświaty regularnie ją wizytuje, a mimo niekonwencjonalnych metod, program nauczania jest przeważnie realizowany z rocznym wyprzedzeniem.

Dzieciaki mają pakiet przedmiotów obowiązkowych, ale poza tym mogą realizować swoje zainteresowania. Nie muszą biernie realizować wiedzy z podręcznika, więc nie mamy podręczników, które ograniczają zarówno ich, jak i nauczycieli. Do wiedzy można dochodzić różnymi ścieżkami i oznacza też wolność dla nauczyciela, który może przygotować indywidualne, kreatywne zajęcia – mówi  Magda Nabiałek w wywiadzie dla INN:Poland.

Zwycięską prezentację No Bell można obejrzeć na: www.edumission.world

tekst: Anna Opas
zdjęcia: nobell.edu.pl

TU I TERAZ