Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Podziel się tym, co zostało na wielkanocnym stole z bezdomnymi. Startuje akcja „Podzielmy się”

"Podzielmy się" to Wielkanoc w klimacie zero waste i dobry uczynek za jednym zamachem. Akcji towarzyszy także wyjątkowy spot.
.get_the_title().

Do Wielkanocy zostało jeszcze kilka dni, ale większość z was zapewne już przeczuwa, że po rodzinnych obchodach tego święta zostanie góra jedzenia, z którą nie będziecie wiedzieli, co zrobić.

Akcja „Podzielmy się” po raz kolejny rozwiąże ten problem za was – dzięki niej ograniczycie marnotrawstwo, wasze święta będą bardziej w klimacie zero waste, a do tego zrobicie dobry uczynek, pomagając potrzebującym.

Inicjatorka akcji, Maria Skołożyńska, wpadła na pomysł w Wielkanoc 2015 roku. – Podszedł do mnie młody bezdomny mężczyzna i poprosił o 2 złote. Powiedziałam mu, że nie dam mu pieniędzy, ale mogę kupić mu jedzenie. Poszliśmy do sklepu i tam okazało się, że największym marzeniem mojego nowego znajomego były jajka na twardo. Pomyślałam, że przecież ja mogę pojechać do domu, ugotować mu jajka i przywieźć po kilku godzinach. Umówiliśmy się na popołudnie, a ja pojechałam do Babci na wielkanocne śniadanie. Jak tylko dojechałam do domu, to zorientowałam się, że przecież my mamy za dużo jedzenia na stole, na pewno wszystkiego nie zjemy. Wtedy wpadłam na pomysł, żeby napisać na Facebooku do swoich znajomych, aby zamiast wyrzucać jedzenie, które zostało im po Świętach zadzwonili do mnie – opowiada.

Do udziału w tej odsłonie akcji zachęca spot, w którym występuje Rafał Masny, Julia Kamińska, Maja Bohosiewicz czy Żabson.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wejść na stronę Podzielmy się i znaleźć adres jadłodajni w mieście, które nas interesuje.

Po wypełnieniu formularza wolontariusze przyjadą pod wskazany adres i odbiorą jedzenie, a następnie przekażą je potrzebującym.

Możecie także samodzielnie przyjechać do jadłodajni dla bezdomnych, wybierając na stronie placówkę, do której macie najbliżej, albo zaangażować się w działania jeszcze bardziej, zostając rozwożącym jedzenie kierowcą-wolontariuszem. Jedzenie można przekazywać od 22 (poniedziałek wielkanocny) do 24 kwietnia. Co można przekazywać? – Jedzenie może być świeżo zrobione lub otwarte, o ile mamy pewność, że jest dobre do zjedzenia w ciągu 24 godzin. Jeśli mamy wątpliwości, czy jedzenie wciąż będzie świeże następnego dnia, zadajmy sobie pytanie, czy dalibyśmy je do jedzenia naszym ukochanym albo naszym dzieciom. Jeśli tak, to można je nam przekazać – mówi Maria Skołożyńska.

Pamiętajcie jednak, że pomagać warto nie tylko od święta, a znaczna większość jadłodajni przyjmuje jedzenie przez cały rok.

Tekst: NS

TU I TERAZ