Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polska akcja By My Cancer: pierwsze NFT stworzone by leczyć raka

'Buy My Cancer' – dzieła sztuki stworzone z obrazów komórek nowotworowych, aby ratować życie pacjentów, którzy walczą z tymi nowotworami.
.get_the_title().

Łączący współczesną sztukę, nowoczesną medycynę, naukę i technologię NFT, projekt 'Buy My Cancer’ został zrealizowany przy współpracy Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, artysty Pawła SWANSKIEGO, oraz agencji kreatywnej Ogilvy na rzecz Onkofundacji Alivia i jej podopiecznych.

’Buy My Cancer’ to innowacyjny model finansowania kosztownego leczenia nowotworów złośliwych. Polega on na wykorzystaniu prawdziwych obrazów komórek nowotworowych i przekształceniu ich w dzieła sztuki i przetworzenia ich w NFT.

NFT to unikalny, cyfrowy certyfikat, przechowywany na blockchain umożliwiający jednoznaczną identyfikację powiązanego z nim dzieła sztuki. Środki uzyskane w ramach kampanii będą przeznaczone na pokrycie kosztów nierefundowanych w Polsce metod leczenia pacjentów chorujących m.in. na zobrazowane typy nowotworów (zgodnie z Regulaminami Akcji i Funduszu).

 

W tej edycji zdjęcia komórek pochodzą od pacjentów Instytutu Onkologii w Gliwicach i to właśnie na ich leczenie, z pomocą Onkofundacji Alivia, trafi darowizna. Onkofundacja Aliviadziała na rzecz zapewnienia wszystkim równego dostępu do najlepszej opieki onkologicznej. Broni godności pacjentów z chorobą nowotworową i tworzy narzędzia, dzięki którym chorzy mogą podejmować świadome decyzje dotyczącezdrowia. Od ponad 10 lat jest jedną z głównych organizacji pozarządowych wspierających chorych na nowotwory w Polsce. Onkofundacja Alivia przekazała chorym na walkę z rakiem już ponad 26 mln zł.

IDEA – ŁĄCZYMY NAUKĘ, MEDYCYNĘ, SZTUKĘ I NFT

Zarejestrowane pod mikroskopem konfokalnym przez naukowców: dr hab. n. med. Tomasz Cichonia i dr n. med. Ryszarda Smolarczyka obrazy komóreknowotworowych posłużyły jako punkt wyjścia do stworzenia dzieł sztuki. Zdjęcia powstały przy wsparciu dr hab. n. med. Tomasza Rutkowskiego. Każde ze zdjęć zostało umieszczone na płótnie jako 'baza’ do obrazu. Następnie polski artysta -Paweł SWANSKI namalował na nich struktury walczące z komórkami nowotworu.

Wszystkie powstałe w ten sposób obrazy, jak i cały performance, zostałyzarejestrowane i zamienione w kolekcje NFT.

NFT będą dostępne na największych międzynarodowych platformach NFT: VAST i OpenSea. Uzyskane w tej edycji środki trafią na konto Onkofundacji Alivia, którasfinansuje leczenie pacjentów zakwalifikowanych do terapii metodą CAR-T cells. Pierwszy z pacjentów to Jakub Burnos, student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, chorujący na rzadki typ nowotworu – oporną na chemioterapię postać agresywnego chłoniaka. Twórcy mają nadzieję, że w ramach projektu kolejni pacjenci otrzymają wkrótce podobne wsparcie.

– CAR-T cells to często ostatnia nadzieja dla pacjentów onkologicznych, dlaktórych nie ma już innych możliwości leczenia. Niestety jest niezwykle droga. Zaangażowałem się w projekt 'Buy My Cancer’ osobiście, ponieważ takich pacjentów mam pod opieką wielu i sam nie jestem w stanie im pomóc – mówi Profesor Sebastian Giebel.

METODA LECZENIA

CAR-T cells to nowoczesna, niezwykle skuteczna i dynamicznie rozwijająca się gałąź immunoterapii, która może zwalczyć nowotwór niepodatny na inne metodyleczenia.

CAR-T cells wykorzystuje własne komórki odpornościowe (limfocyty) pacjenta. Poddaje się je poza ustrojem inżynierii genetycznej (przeprogramowaniu) tak, aby mogły rozpoznawać komórki nowotworowe i z nimi walczyć. Po odpowiedniej stymulacji podaje się je ponownie choremu w formie dożylnej. Pod wpływem kontaktu z nowotworem limfocyty namnażają się i pozostają w organizmie jako 'żywy lek’.

Profesor Jacek Jassem stwierdza: – Uważam, że określenie 'przełomowa terapia’ jest w Polsce nadużywane, co rodzi szkodliwe emocje. Metoda CAR-T cellszasługuje jednak na to miano – jest to początek nowej ery w onkologii. Swoją opinię wyrażam nie tylko jako lekarz, ale i pacjent.

#BUYMYCANCERCHALLENGE

Akcja rozpoczyna #buymycancerchallenge, w którym artysta Paweł SWANSKI nominuje kolejnego artystę, a zaangażowani specjaliści: Prof. Sebastian Giebel i Prof. Jacek Jassem wskażą innych naukowców do zrealizowania następnej serii NFT. Tak jak w pierwszej edycji, dzieła zostaną stworzone na bazie obrazów komórek nowotworowych pacjentów. Środki pomogą Onkofundacji Aliviasfinansować ich leczenie.

Strona projektu: www.buymycancer.org

Partnerami technologicznymi projektu są: platforma NFT www.vast.app oraz platforma donacji krypto www.thegivingblock.com

Opiekunami prawnymi projektu są Wolf Theiss oraz Bird & Bird.

TU I TERAZ