Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

„Polski Holokaust”. Mocna, prowokująca kampania amerykańskich Żydów

Amerykańskie organizacje żydowskie namawiają do zerwania stosunków dyplomatycznych z Polską i publikują mocny spot, który obrazować ma konsekwencje wprowadzenia nowelizacji kontrowersyjnej ustawy o IPN, którą na początku lutego podpisał prezydent Andrzej Duda.
.get_the_title().

Stosunki na linii Polska-Izreal od czasu uchwalenia przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN, w której znalazł się kontrowersyjny zapis wprowadzający kary za przypisywanie narodowi polskiemu lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecka, są mocno napięte. Choć w świetle nowych przepisów (a konkretnie art. 55a rzeczonej ustawy) restrykcje mają nie dotyczyć działalności naukowej i artystycznej, wielu zwraca uwagę, że mogą one stanowić swoistą cenzurę i w niektórych przypadkach pomniejszać odpowiedzialność rzeczywistych sprawców zbrodni na ludności żydowskiej. Takie zastrzeżenia miało m.in. USA, które od początku wyrażało zaniepokojenie nowelizacją ustawy podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ten konflikt może teraz jeszcze bardziej się zaognić – dzisiaj rano czasu polskiego w internecie pojawiło się mocne, prowokujące wideo, w którym pojawia się zwrot „Polski Holokaust”.

Za akcję odpowiedzialne są organizacje żydowskie z USA, które rozpoczęły właśnie zbiórkę podpisów pod petycją o zerwanie stosunków dyplomatycznych z Polską do czasu wycofania kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN. Nagranie zostało stworzone na zlecenie fundacji The Ruderman Family Foundation (ta istnieje od 2002 roku i poza wspieraniem stosunków amerykańsko-izraelskich, zajmuje się także działalnością filantropijną – wspiera głównie osoby niepełnosprawne) – wystąpili w nim amerykańscy Żydzi, którzy opowiadają o zagrożeniach wynikających z kontrowersyjnych zapisów prawnych uchwalonych przez Sejm.

Ciekawe, czy w polskich więzieniach mają piwo – mówi młody mężczyzna. Będę za nimi tęsknić, jak mnie zamkną – oznajmia młoda matka, której towarzyszą dzieci. Spot pojawił się na stronie neverdeny.org. „Polsko, nigdy nie pozwolimy ci zaprzeczyć Holokaustowi” – możemy przeczytać pod filmem.

Tekst: RK
Źródło: Oko.press, natemat.pl

TU I TERAZ