Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polski nauczyciel w prestiżowym konkursie Global Teacher Prize 2020

Przemysław Staroń z II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie znalazł się w gronie 50 najlepszych nauczycieli na świecie. Ma szanse na milion dolarów.
.get_the_title().

Konkurs Global Teacher Prize organizowany jest corocznie, aby wspierać nauczycieli, którzy inspirują młodych ludzi i znacząco wpływają na ich życie. Nagroda główna w plebiscycie to aż milion dolarów.

W tym roku w gronie 50 finalistów znalazł się Polak – Przemysław Staroń z II LO w Sopocie.

Wytypowany został przez wybitnych edukatorów, dyrektorów, naukowców, przedsiębiorców oraz dziennikarzy z całego świata.

Przemysław Staroń jest ulubieńcem uczniów swojego liceum. Uczy filozofii, etyki, historii sztuki i wiedzy o społeczeństwie. Jedną z najważniejszych inicjatyw nauczyciela było założenie międzypokoleniowego fakultetu filozoficznego o nazwie Zakon Feniksa. Ma on na celu wymianie myśli i przekonań między starszymi i młodszymi słuchaczami, a także rozwiązywanie codziennych dylematów życiowych. Jego oryginalne podejście do przekazywania wiedzy polega na wykorzystaniu wielu metod edukacyjnych, w tym technik kreatywnych, narzędzi filozoficznych, mediów społecznościowych, a nawet… klocków Lego.

Jego podopieczni sami odnoszą spektakularne sukcesy. 40 jego uczniów wygrało olimpiadę z filozofii.

To nie pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie w życiu młodego nauczyciela. Przemysław Staroń został uhonorowany m.in. tytułem Człowieka Roku Gazety Wyborczej oraz Nagrodą Prezydenta Sopotu.

W czerwcu jury wybierze 10 finalistów, natomiast w październiku dowiemy się, kto został zwycięzcą. Ceremonia odbędzie się w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Trzymamy kciuki za naszego rodaka.

Tekst: PKW
foto: Karol Makurat / East News

TU I TERAZ