Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polskie wydawnictwo najlepsze w Europie! Prestiżowe wyróżnienie na targach książki

Warszawskie wydawnictwo Dwie Siostry otrzymało tytuł Europejskiego Wydawcy Roku na prestiżowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii.
.get_the_title().

Warszawskie wydawnictwo Dwie Siostry działa od 2005 roku – założyły je trzy kobiety: graficzka Ewa Stiasny, tłumaczka Jadwiga Jędryas i filolożka Joanna Rzyska. Ich inicjatywa była reakcją na nijakość wizualną książek dla dzieci na polskim rynku, zwłaszcza w kontekście rodzimych tradycji graficznych. Dzisiaj Dwie Siostry działają prężnie i od dłuższego czasu cieszą się dobrą renomą – wydawnictwo zresztą było wielokrotnie nagradzane (m.in. podczas Targów Książki w Londynie, gdzie za „wielki wpływ na międzynarodowy rynek wydawniczy” otrzymało International Excellence Award; warto także wspomnieć o ilustrowanym atlasie „Mapa” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich wydanym przez Dwie Siostry, które znalazło się wśród 6 najlepszych książek dla dzieci wg New York Timesa). Tym razem działalność Polek została doceniona na prestiżowych Targach Książek dla Dzieci w Bolonii.

Podczas 55. edycji imprezy odbywającej się we Włoszech po raz szósty rozdano nagrody dla najlepszych wydawców na danym kontynencie (wyłączając Antarktydę). Dwie Siostry zostały najlepszym wydawnictwem dla dzieci w Europie.

Wyróżnienie to nie tylko zwrócenie uwagi na profesjonalizm i projekty edytorskie, ale także na wartość intelektualną wydawanych książek.

Zwycięzcy wyłaniani są przez wszystkich wystawców, którzy biorą udział w targach – w tym roku było ich 1400 z całego świata. Kandydaci mogą zgłaszać się sami lub zostać nominowani przez stowarzyszenia i instytucje kultury.

Docenienie w tak szacownym gronie jest oczywiście tym bardziej miłe. Ale dla nas najważniejsze w Bolonii są nie trofea, a książki, które możemy tu jeszcze wyszukać – komentuje wyróżnienie dla serwsiu wyborcza.pl Ewa Stiasny.

Zdjęcie główne: Ula Palusińska z „Brzuchem do góry”, czyli Książką Roku Polskiej Sekcji IBBY 201 / Źródło: Facebook Wydawnictwa Dwie Siostry

TU I TERAZ