Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Portugalia depenalizuje narkotyki syntetyczne. Można je mieć na własny użytek

Handel LSD, MDMA czy metamfetaminą dalej będzie zakazany.
.get_the_title().

Pod koniec lipca Zgromadzenie Republiki, jednoizbowy parlament Portugalii, zagłosowało za depenalizacją korzystania z narkotyków syntetycznych. W ubiegłym tygodniu prezydent kraju, Marcelo Rebelo de Sousa, podpisał tę ustawę.

Na mocy nowego prawa w Portugalii będzie można posiadać i zażywać LSD, MDMA czy metamfetaminę bez obawy o interwencję policji.

Handel tymi substancjami w dalszym ciągu będzie zakazany. – Przepisy te pozwalają oddzielić osoby, które potrzebują tych substancji na własny użytek, od tych osób, które zajmują się obrotem. Nowe prawo działa prewencyjnie – skomentowała socjalistyczna deputowana Claudia Santos.

Przed podpisaniem ustawy prezydent skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że jest ona zgodna z konstytucją.

Trybunał podkreślił, że ustawa jasno oddziela posiadanie narkotyków na własny użytek od ich sprzedaży.

Podpisując ustawę prezydent zaznaczył jednak, że parlament i rząd różnią się w ocenie ilości posiadanych narkotyków, która odróżnia rekreacyjnych użytkowników od handlarzy. Dlatego też spekuluje się, że podpisanie tej ustawy nie było na rękę konserwatywnemu de Sousie. Podobnie zresztą było w maju w przypadku ustawy legalizującej eutanazję. Z ustawy dekryminalizującej posiadanie syntetycznych narkotyków niezadowolona jest także autonomiczna Madera.

Tekst: NS

TU I TERAZ