Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Poruszające zdjęcia matek #blacklivesmatter w obiektywie Jon Henry’ego

Temat brutalności policji w USA od wielu lat jest jednym z poważniejszych problemów społeczności afroamerykańskiej. Jon Henry postanowił dołączyć do dyskusji, tworząc serię poruszających fotografii, które kompozycją nawiązują do piety, a tytułem do piosenki Billie Holiday „Strange Fruit”.
.get_the_title().

„Strange fruit hanging from the poplar trees” – utwór Billie Holiday był reakcją na masowe lincze na południu USA. Ich ofiarami byli przede wszystkim Afroamerykanie a sprawcami – członkowie Ku Klux Klanu. Tytułowe „dziwne owoce” są symbolem ciał wieszanych na topolach. W cyklu fotografii „Stranger fruit” Jon Henry pokazuje, jak mówi, „owoce rodzin, [afroamerykańskich] społeczności, które tracą życie na ulicach”.

Seria „Stranger Fruit” jest sposobem na wyrażenie żałoby tych matek, które straciły synów w wyniku agresji policji.

Jon Henry zrezygnował z przedstawienia brutalności czy krwawych zamieszek. Wręcz przeciwnie – na fotografiach panuje przeszywający, dziwny spokój. Zamiast dynamicznych gestów – statyczne pozy i przejmujące spojrzenia kobiet. Matki sfotografowane zostały w swoich miejscach zamieszkania, na tle dostojnych budynków, w biedniejszych dzielnicach lub wewnątrz swoich domów.

Untitled #2, Co-Op City, NY/lensculture.com
Untitled #19, Magnificent Mile, IL/lensculture.com

W momencie pojawiania się newsów w sieci, szczególną uwagę zwraca się na sprawcę i ofiarę. Jednak nie można zapominać o osobach, na które równie mocno wpływają te zbrodnie. Jak pisze sam autor: „Kiedy proces się kończy a kamery newsów znikną – matka pozostaje. Pozostaje, by opłakiwać, by przetrwać”.

Część fotografii nawiązuje kompozycją do piety – przedstawienia Matki Boskiej trzymającej martwe ciało Jezusa.

Podobnie jak w dziełach Henry’ego, w pietach króluje uczucie żałoby i rozpaczy. Jednak na fotografiach matki nie patrzą na ciała synów, tylko prosto w obiektyw aparatu, jakby próbowały nawiązać bezpośredni kontakt z odbiorcą.

Untitled #1, Co-Op City, NY/lensculture.com
Untitled #11, Buffalo, NY/lensculture.com
Untitled #17, South Side Chicago, IL/intrepidcamera.co.uk
Untitled #33, Jersey City, NJ/lensculture.com
Untitled #48, Inglewood, CA/intrepidcamera.co.uk
Untitled#49, Washington DC/intrepidcamera.co.uk

Jon Henry jest fotografem pochodzącym z Nowego Jorku. Jego twórczość skupia się przede wszystkim na rodzinie, istotnych sprawach społecznych i politycznych oraz żałobie, traumatycznych przeżyciach i sposobach wychodzenia z nich wewnątrz społeczności afroamerykańskiej.

Zdjęcia: Jon Henry
Tekst: Halina Kaczmarek

TU I TERAZ