Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Powstał dokument, w którym gwiazdy dzielą się swoimi przygodami po LSD

„Życzymy udanej jazdy: Psychodeliczne przygody” to nowa produkcja Netfliksa, której premiera odbędzie się w tym miesiącu. O swoich doświadczeniach z psychodelikami opowiadają w niej m.in A$AP Rocky, Carrie Fisher, Sting czy Ben Stiller.
.get_the_title().

Czy psychodeliki mogą pomóc w leczeniu depresji i uzależnień? Czy sprawiają, że ludzie skaczą z okien? Czy drzewa naprawdę umieją mówić? Nie będziemy zajmować się szukaniem odpowiedzi na te pytania, ponieważ wyręczyła nas w tym najnowsza produkcja Netfliksa, zatytułowana „Życzymy udanej jazdy: Psychodeliczne przygody”. Dokument wyreżyserowany przez Donicka Cary’ego, znanego z takich dzieł jak „Simpsonowie” i „Dolina Krzemowa”, to – jak czytamy w opisie – „nie tylko surrealistyczna animacja, która sprawia, że widz staje się częścią zabawnych halucynacji, ale również poważne studium na temat wad i zalet, historii, przyszłości, działania, popkulturowego wpływu i olbrzymich możliwości środków halucynogennych”. Zdania na temat ich zażywania podzielone są od zawsze. Jedni wierzą w lecznicze właściwości tych substancji, inni uważają je za zwykłe dragi. Pewne jest jednak, że pierwotnie miało nieść pozytywne skutki.

LSD zostało zsyntetyzowane po raz pierwszy w 1938 roku przez szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna – miało działać pobudzająco na układ krwionośny i oddechowy.

W latach 40. i 50. XX wieku, po odkryciu jego psychodelicznych właściwości, testowano je także w psychiatrii. Popularność leku cały czas rosła, doprowadzając do tego, że poza naukowcami zainteresowały się nim osoby niezwiązane z prowadzeniem badań, w tym szczególnie dzieci kwiaty oraz artyści.

W „Życzymy udanej jazdy: Psychodeliczne przygody” o swoich doświadczeniach po zażyciu LSD opowiadają znane osobowości z całego świata, wśród nich Carrie Fisher (rozmowa pochodzi z archiwum), znana z roli Księżniczki Lei w „Gwiezdnych Wojnach”m czy Sting. – Nie uważam, że psychodeliki mogą być odpowiedzią na światowe problemy. Ale mogą być pewnym początkiem – mówi brytyjski muzyk, po czym dzieli się swoją historią o konwersacji z trawą. Poza nimi na ekranie pojawią się także: A$AP Rocky, Natasha Lyonne, Shepard Fairey, Anthony Bourdain, Ben Stiller, Nick Kroll, Nick Offerman, Lewis Black, Ad-Rock, Adam Scott, Bill Kreutzmann, David Cross, Donovan, Paul Scheer, Will Forte, Reggie Watts, Sarah Silverman, Rob Cordory i Rosie Perez.

Premiera „Życzymy udanej jazdy: Psychodeliczne przygody” odbędzie się 11 maja na platformie Netflix.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: „Have A Good Trip | Official Trailer | Netflix” / youtube.com

TU I TERAZ