Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Powstała nowa flaga Rosji. To symbol wolności i sprzeciwu wobec inwazji na Ukrainę

Obecna flaga Federacji Rosyjskiej to symbol wojny i agresji. Dlatego powstała biało-niebiesko-biała alternatywa.
.get_the_title().

Nowa flaga powstała wśród internautów, którzy sprzeciwiają się inwazji. Niektórzy manifestanci zaczęli już z niej korzystać i wychodzą z nią na ulice. Uważają, że nie mogą używać obecnej flagi Rosji ze względu na politykę Putina i ich sprzeciw wobec dyktatury.

Skąd wzięły się nowe kolory?

Biało-niebiesko-biały układ przypomina obecną flagę Rosji, lecz pozbawiony jest czerwieni – krwi, wojny i agresji. Zamiast czerwieni jest biały – kolor pokoju.

Niebieski ma symbolizować prawdę i sprawiedliwość. Flaga wolnej Rosji odrzuca chęć do ekspansji i roszczenia terytorialne wobec innych państw. W Rosji przyszłości, której symbolem ma być ta flaga, nie będzie miejsca dla militaryzmu i kultu wojny. Skojarzenia z flagą wolnej Białorusi oraz Republiki Nowogrodzkiej też nie są przypadkowe – Nowogród był niegdyś centrum Rusi Północnej, której ustrój polityczny był jedynym przykładem prawdziwej demokracji w dziejach tego kraju.

Twórcy flagi i aktywiści zaznaczają, że nowa flaga nie ma być elementem walki z władzą.

To symbol pokoju, pod którym Rosjanie mogą wyrażać swoje antywojenne stanowisko, zarazem odrzucając obecną flagę, która jest kojarzona z reżimem Putina. Zachęcają też do rozpowszechniania nowej flagi, robienia z nią zdjęć, plakatów i rysunków, które mają zamiar umieszczać w mediach społecznościowych – na Instagramie i Facebooku. Aktywiści twierdzą, że flaga powstała jednocześnie w kilku miejscach – pomysł przyszedł do głowy wielu osobom i zaczął pojawiać się w internecie. Stronę stworzył Mitia Morovov-Sheiner, a przetłumaczyli ją mieszkający w Polsce Rosjanie.

Zdjęcie: whitebluewhite.info
Tekst: MK

TU I TERAZ