Praca Banksy’ego skradziona. Poświęcona była ofiarom zamachu w klubie Bataclan

Mural znajdował się na drzwiach do Bataclan.
.get_the_title().

23 listopada 2015 roku w Paryżu i we francuskiej miejscowości Saint-Denis organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie dopuściła się serii ataków obwołanych następnie najkrwawszymi od czasów II wojny światowej. W wyniku trzech eksplozji i sześciu strzelanin zginęło łącznie 137 osób, a ponad 300 zostało rannych.

Do najbardziej dramatycznych wydarzeń doszło w paryskiej sali koncertowej Bataclan, podczas występu grupy Eagles of Death Metal, gdzie wyniku strzelaniny życie straciło aż 90 osób.

Aby upamiętnić to tragiczne zdarzenie, w czerwcu zeszłego roku na drzwiach do sali koncertowej Bataclan powstało graffiti. Jego autorstwo przypisuje się Banksy’emu. Na terenie miasta w tym samym czasie nieoczekiwanie pojawiło się także kilka innych prac utrzymanych w stylistyce przypominającej tego tajemniczego artystę. Niektóre ze stworzonych wówczas murali, szczególnie te poruszające kwestie imigrantów, zostały od razu zniszczone, na część natomiast nałożono ochronne osłony.

Drzwi do Bataclan, na których namalowany był mural przedstawiający kobietę w żałobie, zniknęły w nocy z piątku na sobotę. Jak informuje Reuters, złodzieje zdjęli je i schowali do vana, którym przyjechali.

O zdarzeniu klub poinformował na swoim Twitterze.

„Jesteśmy głęboko oburzeni. Praca Banksy’ego, symbol kontemplacji należący do wszystkich – mieszkańców, paryżan, obywateli świata – została nam odebrana” – zatweetował Bataclan.

Tekst: NS

TU I TERAZ