Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Prowokacyjny, oszałamiający i prawdopodobnie najlepszy film roku – „Parasite” trafił do polskich kin

Złota Palma na Festiwalu Filmowym w Cannes i 100 proc. pozytywnych ocen na Rotten Tomatoes – prawdziwym premierowym czarnym koniem w tym roku nie został film Tarantino, Almodóvara czy Jarmuscha, a koreańska produkcja „Parasite” w reżyserii Joon-ho Bonga.
.get_the_title().

Po seansie „Parasite” w Cannes owacje trwały aż 8 minut, a dziennikarka filmowa Marta Bałaga stwierdziła, że „jest tak dobry, że jest jej żal pozostałych produkcji w Konkursie Głównym”. Krytycy uznali go za skłaniającą do refleksji satyrę, która jednocześnie porusza, bawi i przeraża, a Quentin Tarantino nazwał reżysera Joon-ho Bonga absolutnym wizjonerem i dodał, że nikt inny nie kręci dziś tak dobrych filmów rozrywkowych. – Ma w sobie coś, czym w latach 70. czarował Steven Spielberg – w swoich filmach na wysokim poziomie miesza rozrywkę i komedię – powiedział twórca „Pulp Fiction”.

Fabuła „Parasite” skupia się na tragikomicznych perypetiach ubogiej rodziny – kierowcy bez pracy, gospodyni bez domu, studenta bez kasy i dziewczyny bez perspektyw – dla której szansą na wyjście z niedoli jest niespodziewana oferta posady korepetytora w bogatym domu. Polecony przez kolegę Ki-woo (syn) trafia do rodziny Parków i rozpoczyna próby sprowadzenia do posiadłości swoich bliskich.

Chęć opuszczenia slumsów prowadzi do wielu zabawnych, jak i szokujących sytuacji.

Uwagę w filmie przykuwa ujęcie biedy. Ki-woo i jego rodzina mieszkają w piwnicy, gdzie dorabiają, składając kartony do pizzy i zostawiają otwarte okna podczas ulicznej dezynfekcji robaków, żeby pozbyć się karaluchów. Reżyser zastosował ciekawy zabieg, jakim jest utożsamienie z biedą pewnego specyficznego zapachu – bohaterów prowadzi on do konkluzji, że nawet pomimo przebywania w luksusach, nie są w stanie zmyć z siebie piętna swojego pochodzenia.

filmweb

Aby zwiększyć popularność tego tytułu i zachęcić widzów do tłumnego przybywania na pokazy przedpremierowe, polski dystrybutor rozpoczął #ParasiteChallenge, które polega na odtworzeniu plakatu promującego film. Do akcji, trwającej do 20 września, dołączyły już kina studyjne z całej Polski, takie jak Kino Muranów, Kino Pod Baranami, Kino Pałacowe czy Kino Nowe Horyzonty. Poniżej kilka zdjęć:

Wyświetl ten post na Instagramie.

[Przeczytaj ten wpis głosem Tomasza Knapika]. Wrocław, rok 1996. Ekipa @gutekfilm rzuciła wyzwanie, aby przygotować autorską wersję plakatu do „Parasite”, nagrodzonego Złotą Palmą filmu Bonga Joon-ho. Kino Nowe Horyzonty postanowiło odpowiedzieć kopniakiem z półobrotu. Oto „Pasożyty” – morderczy thriller osiedlowy. W rolach głównych: Daniel jako głowa (i wąs) rodziny, Ola jako dresy i koszula w kratę, Piotr jako kark rodziny, Agata jako zaniedbane dziecko, Staszek jako niedożywiony kuzyn i Maks jako najlepsze nogi na dzielni. Zdjęcia, reżyseria i montaż: Patryk Straszak-Pasikowski. W repertuarze Kina Nowe Horyzonty od 20 września. #ParasiteChallenge #KNH #KinoNH #kino #film #Parasite

Post udostępniony przez Kino Nowe Horyzonty (@kinonh)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Zdecydowaliśmy się odtworzyć plakat „Parasite” w polskiej, trochę mniej luksusowej wersji (crocsy, piłka ortopedyczna i DIY pióropusz). 🙃 Efekt przerósł nasze oczekiwania! Stwierdziliśmy więc, że rzucimy wyzwanie WAM – naszym widzom! 💪 Zróbcie własną wersję plakatu „Parasite”, opublikujcie ją na Facebooku lub Instagramie oznaczając nasz fanpage/profil z hashtagiem #ParasiteChallenge (post musi mieć status publiczny, żebyśmy mogli go zobaczyć). Nominujcie swoich znajomych – niech #ParasiteChallenge stanie się viralem! 🍑 Najciekawszą interpretację plakatu nagrodzimy urodzinowymi koszulkami Gutek Film dla wszystkich osób uwiecznionych na plakacie (uwaga – nie mamy kocich i psich wersji koszulek, ale zwierzęta mile widziane!) 🏆🏆 Do wyzwania nominujemy: @sfilmowani @newonce_radio @papaya.rocks @kmag_magazine @kinopalacowe @kinomuranow @kinonh Czekamy na efekty! 😉 #Parasitefilm w kinach od 20 września!

Post udostępniony przez Gutek Film (@gutekfilm)

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: kadr z filmu „Parasite”

TU I TERAZ