Pussy Riot zebrało 6,7 mln dolarów na Ukrainę dzięki NFT

Pieniądze trafią do organizacji Come Back Alive, która już od 2014 roku dostarcza sprzęt dla ukraińskiej armii.
.get_the_title().

Dekadę temu, dokładnie 21 lutego 2012 roku, rosyjska grupa feministyczna Pussy Riot wykonała przed ikonostasem w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie piosenkę 'Bogurodzico, przegoń Putina’, która krytykowała powiązania hierarchów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z Putinem i służbami specjalnymi. W efekcie trzy członkinie grupy zostały aresztowane, a jedna z nich – Nadieżda Tołokonnikowa – skazana na dwa lata pozbawienia wolności. Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się doniesienia, że Pussy Riot wpisane zostało na rosyjską listę 'wrogów narodu’, na której rząd umieszcza 'zagranicznych agentów’.

Teraz Nadieżda Tołokonnikowa we współpracy z Trippy Labs i PleasrDAO wystartowała z inicjatywą UkraineDAO.

Inicjatywa ta zbiera środki, które przekazane zostaną na pomoc Ukranie. Robi to poprzez sprzedaż tokenów NFT z ukraińską flagą.

Celowo unikaliśmy nie użyliśmy tu naszej własnej sztuki; w pewnym sensie jest to nasza mocna konceptualna deklaracja artystyczna. Ludzie mogą mieć odmienne poczucie estetyki, ale nie chodzi o to, jaki kolor wolimy, ale o zjednoczenie, aby ratować życie – tłumaczy Tołokonnikowa.

Tokeny UkraineDAO w ciągu zaledwie 72 godzin kupiły aż 3,2 tys. osób, płacąc za nie łącznie ponad 2258 ETH, czyli niemal 6,7 mln dolarów.

Pieniądze te trafią do organizacji Come Back Alive, która już od 2014 roku dostarcza sprzęt dla ukraińskiej armii. Z kolei tokeny, które trafią do nabywców, mają być proporcjonalne do ich wkładu.

Zdjęcie główne: The Art Newspaper
Tekst: NS

TU I TERAZ