Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Rekord – 4,7 mln za obraz polskiego artysty. Najdrożej sprzedane dzieło w historii

Absolutny rekord na rynku sztuki w Polsce – 4,72 miliona złotych zapłacono w czwartek za pracę „M 39” Wojciecha Fangora w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. To najdrożej sprzedane dzieło sztuki w Polsce. Niemal 21 mln zł – to rekordowa suma, za którą łącznie zostały sprzedane prace na wieczornej aukcji. Aż 5 dzieł sprzedało się za kwotę powyżej 1 miliona złotych, w tym 4 – powyżej 2 milionów.
.get_the_title().

To była niewątpliwie aukcja światowej klasy, taka, której nie powstydziłyby się najlepsze zachodnie domy aukcyjne. Nigdy jeszcze w Polsce nie sprzedano w ciągu niecałych dwóch godzin prac o łącznej wartości 20,8 mln złotych. Do tej pory nie zdarzyła się w Polsce licytacja, na której tak duża liczba dzieł zostałaby sprzedana powyżej miliona złotych – mówi Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

Sprzedana za 4,72 miliona zł praca „M39” Wojciecha Fangora pobiła rekord polskiego rynku sztuki, który od grudnia zeszłego roku należał do Stanisława Wyspiańskiego.

Jego „Macierzyństwo” sprzedało się w DESA Unicum za 4,366 miliona zł. „M39” Fangora to dzieło niezwykłe, unikatowe. Artysta stworzył tylko kilka płócien, na których wykorzystał motyw rozety. Namalowane w 1969 roku „M39” powstało specjalnie na indywidualną wystawę artysty w prestiżowym nowojorskim Guggenheim Museum. Z kolei sprzedany za 2,59 miliona zł „Detail 2890944 – 2910059” to część jednego z najsłynniejszych w historii współczesnej cykli. Roman Opałka rozpoczął tworzyć cykl prac złożonych z kolejnych liczb w 1965 roku i kontynuował do swojej śmierci w 2011 roku. Prace artysty wielokrotnie biły rekordy sprzedaży, tym razem jednak wybitny konceptualista został pokonany przez Fangora – mistrza op-artu.

Dowodem na to, że polski rynek sztuki dojrzał do międzynarodowego poziomu są rekordy, które padły na pracach konkretnych twórców. Za „Nebulus” Victora Vasarely’ego zapłacono 2,36 miliona zł. Z kolei inna praca Wojciecha Fangora „M72” została sprzedana za 2,83 miliona zł. Autoportret Edwarda Krasińskiego za ponad 318 tysięcy to najdroższa praca artysty sprzedana w kraju.

Już 6 grudnia czeka nas kolejna ekscytująca aukcja z cyklu Sztuka Współczesna. Tym razem zostaną zaprezentowane prace klasyków awangardy po 1945 roku.

Na sprzedaż trafi m.in. praca Marii Jaremy, której obraz „Formy”, sprzedany na aukcji we wrześniu tego roku za 1 003 000 zł, stał się zarazem najdrożej sprzedanym w Polsce obrazem stworzonym przez kobietę. Na grudniowej aukcji zostanie zaprezentowana praca z 1955 roku, należąca do najważniejszego cyklu monotypii na płótnie, dzięki któremu artystka zyskała rozgłos i międzynarodową renomę. Na aukcji 6 grudnia pojawią się również prace innych wybitnych artystów, m.in. Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Jana Tarasina, Kazimierza Mikulskiego, Leona Tarasewicza czy Teresy Pągowskiej.

TU I TERAZ