Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Repair Together – rave przy sprzątaniu zniszczeń wojennych

Ukraińscy wolontariusze sprzątają zniszczenia wojenne w towarzystwie DJ-a.
.get_the_title().

Repair Together to inicjatywa wolontariacka stworzona przez młodych Ukraińców, którym bliska jest kultura klubowa. Jej celem jest sprzątanie zniszczeń wojennych. W skład inicjatywy wchodzą głównie 20-30-letni wolontariusze, które pochodzą z Kijowa czy Lwowa, ale też z Wielkiej Brytanii czy Portugalii.

Tym, co wyróżnia Repair Together, jest fakt, że w ich wydaniu sprzątanie zamienia się w rave. Każdej akcji towarzyszy bowiem puszczający muzykę DJ, który uprzyjemnia pracę wolontariuszom.

Imprezy techno, a zwłaszcza festiwale rave, były wcześniej naszym stylem życia. Tęsknimy za tym i chcielibyśmy wrócić do normalności, ale teraz naszym normalnym życiem jest wolontariat – mówi działająca w Repair Together Tatiana Byrianova.

Repair Together to kolejny dowód na to, że kultura techno to coś więcej niż tylko klubowe imprezy.

Ostatnio wolontariusze sprzątali wieś Jahidne, która mieści się na północy kraju. Rosyjskie wojsko zniszczyło ją niemal w całości. – Przyjechaliśmy tutaj i chcieliśmy wesprzeć ludzi, którzy przeżyli okupację rosyjską. W Kijowie była normalna sytuacja, ale tutaj było naprawdę okropnie. Ludzie opuścili swoje domy, ich domy zniszczone, wiele z nich całkowicie zrujnowano. Chcieliśmy im pomóc odbudować, naprawić domy i oczyścić teren – wyjaśnia Tatiana. I udało się, bo wolontariusze podczas weekendowego rave’u uprzątnęli nie tylko zbombardowany przez Rosjan dom kultury, ale i kilkanaście tamtejszych domów. Towarzyszył im oczywiście DJ.

Wolontariusze zapowiadają, że nie ustaną w wysiłkach i dalej będą sprzątać zniszczone wsie w rejonie Czernihowa. To miejsca, które często zajmują ludzie starsi, którzy szczególnie potrzebują pomocy. Na sprzątaniu jednak nie koniec. Organizacja zbiera także pieniądze, które przekazuje potrzebującym.

Tekst: NS

TU I TERAZ