Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

’Rizz’ słowem roku według Oxford University Press

Jest też nominowane w polskim plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku.
.get_the_title().

Koniec roku już za pasem, Spotify Wrapped wylądowało już w ubiegłym tygodniu, więc pora zabrać się za podsumowania i poznać słowa, które zdefiniowały ostatnie 12 miesięcy. Językoznawcy z Oxford University Press wybierają je co roku – na przykład ubiegły upłynął ich zdaniem pod znakiem goblin mode.

W tym roku padło na rizz. To skrócona wersja słowa charisma.

’Oznacza zespół cech pozwalających na duży wpływ na płeć przeciwną; urok; umiejętność 'podrywu’ i szerzej – wrażenie wywierane na innych’ – czytamy w definicji opublikowanej przez Słownik Języka Polskiego. Rizz robi w tym roku niezłą karierę – trafiło także do finałowej dwudziestki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, którego wyniki poznamy już w ten czwartek.

’Eksperci językowi z Oxford University Press wybrali rizz jako interesujący przykład tego, jak język może być formowany, kształtowany i udostępniany w społecznościach, zanim zostanie szerzej rozpowszechniony. Opowiada o tym, jak młodsze pokolenia tworzą przestrzenie – online lub na żywo – w których są właścicielami języka i definiują język, którego używają’ – tak Oxford University Press wyjaśnia swój wybór.

Językoznawcy zaznaczają także, że do mowy potocznej trafia coraz więcej słów zaczerpniętych z mediów społecznościowych i kultury internetowej i przewidują, że ten trend się utrzyma.

Miesiącem, w którym słowo rizz cieszyło się wyjątkową popularnością, był czerwiec – wtedy właśnie Tom Holland użył go w wywiadzie udzielonym Buzzfeedowi.

Tekst: NS

TU I TERAZ