Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Rosja chce nakręcić własny serial o katastrofie w Czarnobylu

Tymczasem popularność serialu HBO przyczynia się do boomu turystycznego w rejonie katastrofy.
.get_the_title().

Miniserial HBO „Czarnobyl” był niewątpliwie jedną z najgłośniejszych tegorocznych premier telewizyjnych. Ostatni odcinek produkcji o kulisach największej katastrofy w historii energetyki jądrowej został wyemitowany w zeszłym tygodniu, a produkcja zebrała świetne recenzje zarówno ze strony krytyków, jak i widzów. Jednak „Czarnobyl” nie wszystkim przypadł do gustu – rosyjska stacja NTV zapowiada już, że robi własny serial na ten temat.

Nic dziwnego, że produkcja HBO, punktująca szereg poważnych niedociągnięć reżimu, które sprawiły, że doszło do tragedii i krytyczna wobec reakcji ZSRR na katastrofę, nie spodobała się Rosjanom.

Serial NTV nakręcony zostanie na Białorusi, a jego emisja planowana jest na październik. Krytycy już teraz nie mają wątpliwości, że będzie to produkcja propagandowa – nie tylko dlatego, że odpowiada za nią państwowa stacja telewizyjna. Rosyjski serial, który wyreżyseruje Aleksiej Muradow, ma eksplorować teorię spiskową, wedle której za całą katastrofą stoi CIA. Amerykańscy szpiedzy mieli się znaleźć na terenie elektrowni, a nawet odpowiadać za wybuch reaktora. W serialu pojawią się także agenci KGB, którzy będą siedzieć na ogonie Amerykanom.

Okazuje się, że reakcja ze strony rosyjskiej telewizji to jeszcze nie wszystko. Serial HBO sprawił, że na nowo ożyło zainteresowanie Czarnobylem. Reportaż noblistki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobyska modlitwa” nieoczekiwanie wskoczył w Polsce na listy bestsellerów niektórych księgarni internetowych, a coraz więcej osób chce zobaczyć Czarnobyl i Prypeć na własne oczy.

Wycieczki do tych miejsc organizowane są wprawdzie nie od dziś, jednak biura turystyczne odnotowały ostatnio wzrost zainteresowania średnio o 30-40 proc., za które odpowiedzialny jest właśnie „Czarnobyl”.

Wielu przewodników mówi, że turyści często zadają pytania związane z serialem i chcą obejrzeć konkretne serialowe lokacje, dlatego też coraz więcej biur podróży organizuje wycieczki śladami produkcji HBO. Koszt anglojęzycznego oprowadzenia to około 100 dolarów. Jeśli jeszcze nie widzieliście „Czarnobyla”, to tutaj prezentujemy wam 5 powodów, dla których powinniście, a jeśli już jesteście po sensie, zobaczcie fotografie, które pokazują, jak wspaniale odradza się w tym regionie przyroda.

Zdjęcie główne: „Czarnobyl” HBO
Tekst: NS

TU I TERAZ