Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Rossgram, czyli rosyjska wersja Instagrama

Funkcjonalna aplikacja dla rosyjskich influencerów czy zagrywka propagandowa? Start Rossgrama zapowiadany jest na 28 marca.
.get_the_title().

W ubiegłym tygodniu obywatele Rosji stracili dostęp do Instagrama, a władze zapowiedziały, że uznają Facebooka za organizację ekstremistyczną – wszystko dlatego, że portale należące do Meta w niektórych krajach poluzowały zasady dotyczące mowy nienawiści, pozwalając na publikowanie postów, które życzą śmierci Władimirowi Putinowi lub rosyjskiemu wojsku. W międzyczasie Meta zmieniła zdanie, na powrót zaostrzając zasady, ale słowo się rzekło i 80 mln użytkowników na terytorium Rosji straciło dostęp do Instagrama.

Tamtejsza Rada Blogerów wyliczyła, że wraz z tym możliwość zarabiania straciły aż 54 mln osób – mowa nie tylko o influencerach i ceberytkach, ale także o właścicielach małych i średnich. firm

Nic więc dziwnego, że wraz z decyzją o blokadzie Instagrama zalały posty zapłakanych użytkowniczek. Rosja przygotowuje im jednak coś na otarcie łez – to Rossgram, czyli rodzima wersja Instagrama.

Tamtejsze przedsiębiorstwa technologiczne w pocie czoła pracują nad Rossgramem – portal ma wystartować już 28 marca.

Początkowo dostępny będzie dla inwestorów, następnie dla prokremlowskich influencerów, a potem dla reszty.

Wzbogacony będzie o nowe sposoby monetyzacji treści oraz model finansowania społecznościowego (choć generalnie będzie darmowy), ale poza tym do złudzenia ma przypominać Instagrama.

’Mój partner Kirill Filimonov i nasza grupa programistów byli już gotowi na taki obrót wydarzeń i nie chcieli przegapić okazji stworzenia rosyjskiego odpowiednika popularnej sieci społecznościowej, którą pokochali nasi rodacy’ – napisał dyrektor ds. PR-u Rossgrama Alexander Zobov na portalu Vkontakte, czyli rosyjskim odpowiedniku Facebooka. Wygląda na to, że Kreml liczył się już z tym, że odpowiednik popularnej aplikacji może się okazać przydatny.

Tekst: NS

TU I TERAZ