Rozdano nagrody Nikon Photo Contest 2018/19. Dwa polskie akcenty w gronie laureatów

To jeden z najstarszych i najbardziej poważanych konkursów fotograficznych na świecie.
.get_the_title().

Nikon Photo Contest został powołany do życia w 1969 roku. Inicjatorzy akcji pragnęli, by twórcy z całego świata dzielili się swoimi doświadczeniami i wspólnie wzbogacali kulturę fotografowania. Bez wątpienia udało się zrealizować wstępne założenia. Do wszystkich edycji konkursu zgłosiło się łącznie około 440 tysięcy kandydatów, którzy nadesłali ponad 1,7 miliona zdjęć.

Tegoroczna odsłona była wyjątkowa ze względu na 50. rocznicę projektu. Skala zainteresowania okazała się większa niż kiedykolwiek wcześniej. Do organizatorów spłynęło blisko 100 tysięcy zgłoszeń, spośród których wyłoniono 47 laureatów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Nikon Photo Contest (@nikonphotocontest)

Ogromną zaletą konkursu jest otwarta formuła. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby amatorzy spróbowali swoich sił w rywalizacji z profesjonalistami. Ich szanse wyrównują się, ponieważ aspekty techniczne i wizualne odgrywają drugorzędną rolę. Organizatorzy znacznie bardziej cenią sobie zdjęcia z historią w tle, która skłania do refleksji i wywołuje emocje.

Główną nagrodę otrzymała Sara De Antonio Feu za zdjęcie zatytułowane „Ayimpoka”. Kadr został uchwycony w miejscowości Bolgatanga na terenie Ghany. Autorka zwróciła uwagę na prześladowania wymierzone w albinosów.

Niektóre rdzenne ludy twierdzą, że brak pigmentu jest wynikiem używania czarów. W konsekwencji dochodzi do brutalnych morderstw. Społeczność międzynarodowa stanowczo potępiła takie działania, a oprawcy bywali za nie surowo karani. Wciąż pozostaje jednak sporo do zrobienia, aby zatrzymać spiralę nienawiści. Zwycięska fotografia z pewnością przyczyni się do poszerzenia świadomości na ten temat.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Nikon Photo Contest (@nikonphotocontest)

Wśród nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków. Adam Żądło zdobył srebrny medal w kategorii Next Generation za swój cykl zatytułowany „Minigods”. Na zdjęciach przedstawiono trudy koegzystencji ludzi i zwierząt gospodarskich.

Minigods / Zdjęcie: Adam Żądło
Minigods / Zdjęcie: Adam Żądło
Minigods / Zdjęcie: Adam Żądło
Minigods / Zdjęcie: Adam Żądło
Minigods / Zdjęcie: Adam Żądło

Kolejnym polskim akcentem był Tomasz Lewandowski. Został on nagrodzony brązowym medalem za krótki materiał wideo. Film pt. „Hope… never dies” przedstawia historię zawodniczki, która w wyniku kontuzji musiała zamienić sportową rywalizację na walkę ze swoimi słabościami.

Wszystkie nagrodzone prace można znaleźć w tym miejscu.

Autor: JN

Preloader spinner
Print
Print Text
Zobacz więcej
Wybierz region
Facebook