Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Realistyczne rysunki lublinianina oczarowały krytyków z USA

Portret autorstwa pochodzącego z Lublina Michała Karpińskiego trafił na konkurs American Art Awards. Jurorzy zachwycili się pracą i przyznali mu pierwsze miejsce. Młody artysta pokonał rywali z 50 krajów świata.
.get_the_title().

Michał Karpiński wziął udział w prestiżowym amerykańskim konkursie za sprawą namowy znajomego artysty, który jako jeden z pierwszych docenił jego pracę.

Jak się okazuje, kunsztem wykonania i precyzją widoczną w każdym detalu rysunku zachwycili się nie tylko polscy artyści, ale także kapituła American Art Awards, w której skład weszli przedstawiciele 25 najważniejszych galerii sztuki w USA.

Konkurs podzielony był na 50 różnych kategorii, w której ta związana z portretem rysowanym ołówkiem była jedną z tych cieszących się największą liczbą zgłoszeń. A to właśnie w niej Michał Karpiński zdobył pierwsze miejsce.

Namalowany przez niego portret 'Weteran’ przedstawia twarz 94-letniego Mariana 'Morwy’ Pawełczaka – żołnierza AK. Na uwiecznienie wizerunku tej postaci Michał zdecydował się z dwóch powodów. – Po pierwsze twarz takiego człowieka i w tym wieku to ogromne wyzwanie techniczne, a zatem możliwość pochwalenia się umiejętnościami. Po drugie chciałem, by ta praca niosła ze sobą też pewien wartościowy przekaz – tłumaczy autor.

Pierwotnie portret powstał na potrzeby konkursu wojewódzkiego, którego tematem było hasło 'Mój Bohater’. Po zdobyciu nagrody na tym szczeblu kolega Michała stwierdził, że praca zasługuje na bardziej prestiżowe wyróżnienie i namówił autora na start w American Art Awards.

Rysunek powstawał przez ok. 40 godzin, a do jego stworzenia użyte zostały ołówki, a nawet wypisany długopis. Ten ostatni posłużył do wygrawerowania włosów.

'Weteren’ autorstwa Michała Karpińskiego

Swoje zdolności Michał rozwijał w Lubelskim Instytucie Architektury i Sztuki, na zajęciach z rysunku. W tym roku rozpoczął też studia architektoniczne w Krakowie.
Jak sam mówi, po sukcesie w konkursie i ukazaniu się artykułów na jego temat m.in. w Huffington Post, zaczął otrzymywać propozycje zakupu rysunków. To skłoniło go również do założenia Instagrama, gdzie od niedawna można oglądać niektóre z jego prac.

Poza pierwszym miejscem Michała, w konkursie została nagrodzona jeszcze jedna praca stworzona przez artystów z Polski. W kategorii 'Olej na płótnie’ drugie miejsce zajął obraz Michała Powałki i Krzysztofa Powałki zatytułowany 'Test of Strenght’.

TU I TERAZ