Rząd Hiszpanii będzie dopłacać 250 euro miesięcznie do czynszu młodych dorosłych

Coraz więcej młodych Hiszpanów mieszka z rodzicami, ponieważ nie stać ich na wynajem.
.get_the_title().

Minister mieszkalnictwa Raquel Sanchez zapowiedziała na konferencji prasowej pod koniec stycznia, że jeszcze w bieżącym miesiącu Hiszpanie w wieku poniżej 35 roku życia i z rocznym dochodem poniżej 24 318 euro mogą ubiegać się o miesięczną dotację na wynajem mieszkania. Celem dwuletniej dotacji jest pomoc młodym Hiszpanom w wyprowadzce z domu rodzinnego.

[Dotacja] jest ważnym elementem, aby ceny mieszkań przestały być taką przeszkodą w emancypacji młodzieży – powiedziała Sanchez.

Raquel Sanchez / Zdjęcie: Javier Barbancho

Hiszpania ma jeden z najwyższych w Europie odsetków młodych ludzi mieszkających z rodzicami – w 2020 było to aż 55 proc. osób w wieku 25-29 lat. To o 6,5 punktu procentowego więcej niż w 2013 roku. Liczba ta silnie koreluje z wysokim bezrobociem młodzieży w Hiszpanii, gdzie 29 proc. osób poniżej 25 roku życia zarejestrowanych jest jako bezrobotnych.

Jednak bezpośrednie dotacje na czynsz mogą być mniej skuteczne niż rząd ma nadzieję, ponieważ zwiększony popyt na małe mieszkania prawdopodobnie spowoduje wzrost cen, twierdzi Francisco Inareta, rzecznik Idealista, największego w kraju portalu nieruchomości.

Wcześniejsze doświadczenia pokazały, że główną konsekwencją jest bezpośredni wzrost cen – powiedział Inareta.

Dodał też, że najemcy, którzy zarabiają nieco powyżej ogłoszonego limitu 24 318 euro, prawdopodobnie będą czuć się dyskryminowani, bo muszą płacić więcej bez otrzymywania dotacji.

Zdjęcie główne: Pitt Rost
Tekst: MK

TU I TERAZ