Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Rząd Portugalii walczy z kryzysem mieszkaniowym, nakazując właścicielom wynajęcie pustostanów

Mieszkania nie powinny stać puste, zwłaszcza w czasie kryzysu mieszkaniowego – sądzi portugalski rząd.
.get_the_title().

W Portugalii trwają właśnie konsultacje społeczne nad kontrowersyjnym pakietem rozwiązań na czas kryzysu mieszkaniowego.

Mais Habitação, bo taką nazwę nosi pakiet, znajduje się zapis, który zmusza do wynajmu właścicieli pustostanów, w których da się zamieszkać.

Właściciel pustostanu ma otrzymać z gminy list, w którym proponuje mu ona wynajęcie komuś lokalu. Na odpowiedź będzie miał 10 dni. A co, jeśli zignoruje on pismo? Wówczas musi minąć kolejne 90 dni i wtedy szukaniem lokatorów zajmie się gmina. Gdy ich znajdzie, będzie mogła zmusić właściciela do wynajmu.

fot. Tom Byrom/unsplash

To nie wszystko. Portugalski rząd pomyślał także o sytuacji, w której leżące odłogiem mieszkanie nie nadaje się do tego, by ktoś się tam wprowadził. Wówczas gmina będzie mogła wykonać przymusowy remont, a rekompensatę za jego koszt odliczy z przyszłego czynszu.

W całej Portugalii jest około miliona pustostanów.

Rząd sądzi, że konsultowany właśnie pakiet rozwiązań przyczyni się nie tylko do walki z kryzysem mieszkaniowym, ale także sprawi, że ceny spadną. W programie Mais Habitação znajdują się też takie rozwiązania, jak zwiększenie liczby gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, zachęty do budowy przez osoby prywatne, a także zachęty podatkowe dla właścicieli pustych mieszkań. Koszt pakietu ma wynieść około 900 mln euro.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Ricardo Resende/Unsplash

TU I TERAZ