Solidarni z ofiarami homofobii w Białymstoku. Wspólnie przeciwko przemocy i homofobii

Trudno zachować obojętność, oglądając relacje z zamieszek towarzyszących pierwszemu białostockiemu Marszowi Równości. Możecie okazać solidarność z ofiarami homofobii, biorąc udział w zgromadzeniach zaplanowanych na nadchodzącą sobotę.
.get_the_title().

Pierwszy białostocki Marsz Równości, który odbył się w sobotę, nie pokonał swojej trasy w pokojowej atmosferze. Agresywny tłum składający się m.in. z kibiców próbował zakłócić pokojowy przemarsz. Choć grupa maszerujących, która składała się z około tysiąca osób, oddzielona była na czas zgromadzenia od agresorów (których wedle szacunków było niemal czterokrotnie więcej) kordonem policji, nie sprawiło to, że obeszło się bez incydentów. Maszerujących wyzywano i rzucano w nich kamieniami, petardami czy butelkami. Płonęły tęczowe flagi, a wiele osób zostało pobitych, wśród ofiar przemocy znalazły się nawet kilkunastoletnie dziewczęta. Policja użyła gazu, aby powstrzymać kontrmanifestantów blokujących trasę marszu.

Zatrzymano 25 osób próbujących zakłócić przebieg parady.

źródło: wprost.pl

Białostockie wydarzenia są od soboty jednym z głównych medialnych tematów, a głos w ich sprawie zabierają politycy ze wszystkich stron. Rzeczywiście trudno zachować obojętność, oglądając relacje z zamieszek w stolicy Podlasia. Dlatego też w najbliższą sobotę w Warszawie organizowane jest wydarzenie o nazwie „Warszawa przeciw przemocy. Solidarni z Białymstokiem”. – To, co zobaczyłem w Białymstoku, było dla mnie szokiem – mówi Aleks Polak, organizator zgromadzenia. Celem wydarzenia „Warszawa przeciw przemocy” jest zamanifestowanie solidarności z poszkodowanym uczestnikami białostockiego Marszu. „Brakuje nam słów, dzięki którym moglibyśmy wyrazić jak głębokie towarzyszy nam poczucie krzywdy, niesprawiedliwości i zwyczajnej, ludzkiej złości na to, co się stało” – czytamy w opisie wydarzenia, które jest oddolną inicjatywą obywatelską.

Zgromadzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 27 lipca, na warszawskim Placu Defilad w godzinach 14:00-16:00. Na ten dzień planowana jest także manifestacja w Białymstoku.

Zdjęcie główne: Queer.pl
Tekst: NS

TU I TERAZ