Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Startuje kolejna edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Zobaczcie najlepsze azjatyckie filmy ostatnich lat.
.get_the_title().

Właśnie startuje 13. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

Potrwa od 13 do 20 listopada w warszawskiej Kinotece i w Kinie Muranów.

Część festiwalowych filmów pokazywana będzie także we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty od 15 do 17 listopada. Tegoroczna edycja to blisko 40 filmów z całej Azji, znaczna część z nich prezentowa będzie po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. W programie znajdują się zarówno produkcje z Japonii, Chin czy Korei Południowej, jak i z Bhutanu, Singapuru, Tajlandii czy Indii.

Festiwal podzielony jest na siedem sekcji. Nowe Kino Azji to sekcja konkursowa, w ramach której będziecie mogli zobaczyć najciekawsze produkcje azjatyckich twórców, którzy śmiało stawiają pierwsze kroki w kinematografii. W sekcji Out of Focus: Japonia zostaną z kolei zaprezentowane filmy z Kraju Kwitnącej Wiśni, a wśród nich, jak zapowiadają twórcy festiwalu, „niezależne filmy eksplorujące tematy spoza głównego nurtu i szalone komedie kpiące z relacji między centrum a prowincją”. Bohaterem tegorocznej retrospektywy jest Fruit Chan – jeden z najbardziej wyrazistych filmowców z Hongkongu, którego produkcje zacierają granice między kinem politycznym, śmiało prezentując życie we wschodnio-zachodnim społeczeństwie Hongkongu.

Kolejna sekcja to Asian Cinerama – Azjatyckie Nagrody Filmowe, w ramach której zaprezentowane zostaną filmy, które w ostatnich latach nominowane były do prestiżowych nagród, wśród nich m.in. indyjskie „Zaśpiewaj to, Bulbul” czy hongkońskie „Pozostać człowiekiem”.

W sekcji Mistrzowie zaprezentowane pokazane zostaną produkcje azjatyckich twórców, którzy są dobrze znani bywalcom Pięciu Smaków, a w sekcji Polskie akcenty – „Smak pho”, czyli debiutancki film urodzonej w Japonii i mieszkającej w Warszawie Mariki Bobrik. Po ostatniej sekcji, Kino grozy, należy się spodziewać jazdy bez trzymanki – krew i demony gwarantowane!

„pierożki” reż. fruit chan

Na festiwalu pojawią się także twórcy niektórych spośród prezentowanych filmów – będzie to więc wyjątkowa okazja, by zadać im pytania i przekonać się, co mają do powiedzenia.

Bilety na seanse możecie kupować na stronie Pięciu Smaków lub w kasach festiwalowych kin.

A jeśli po festiwalu wciąż będziecie mieć apetyt na azjatyckie klimaty, zapiszcie sobie w kalendarzu daty od 4 do 8 grudnia – to właśnie wtedy w Warszawie odbędzie się festiwal muzyczny Radio Azja, w ramach którego wystąpią artyści z Nepalu, Tajwanu, Korei Południowej i Japonii – w programie znajdziecie i ambient, i azjatycki rave!

Zdjęcia: mat. prasowe
Tekst: NS

TU I TERAZ