TikTok wprowadza ograniczenia czasowe dla niepełnoletnich

Użytkownicy poniżej 18 roku życia będą mogli spędzać na platformie tylko godzinę dziennie.
.get_the_title().

TikTok już od pewnego czasu przyciągał uwagę ekspertów ze względu na swój specyficznie działający algorytm. Według Imrana Ahmeda, dyrektora generalnego w Center for Countering Digital Hate, wyświetlane na nim treści mogą uzależniać i są niebezpieczne dla nastolatków.

Według najnowszego raportu młodzi użytkownicy TikToka mają natrafiać na szkodliwe treści średnio co 3 minuty.

Platforma rozwija się intensywnie i zgromadziła już ponad 150 milionów użytkowników w całej Europie. Dlatego też potrzeba kontrolowania jej działania staje się coraz bardziej paląca.

TikTok /CollabSTR, unsplash.com
fot. CollabSTR/unsplash.com

Cormac Keenan, szef ds. zaufania i bezpieczeństwa na TikToku, poinformował, że aplikacja wprowadza limit dla osób poniżej 18 roku życia. Będą one mogły korzystać z niej przez 60 minut dziennie. W przypadku przekroczenia limitu młody użytkownik zostanie poproszony o wprowadzenie kodu dostępu, aby kontynuować przeglądanie platformy. Ma się to wiązać z podjęciem świadomej decyzji o przedłużeniu określonego czasu.

W przypadku użytkowników poniżej 13 roku życiu specjalne hasło będzie musiał wprowadzić rodzic lub opiekun. Dzięki temu uzyskają oni dostęp do dodatkowych 30 minut w aplikacji.

Eksperci jednogłośnie twierdzą, że to wciąż za mało, odwołując się przy tym do praktyk chińskiej wersji TikToka, Douyin, która ogranicza przeglądanie treści dla dzieci poniżej 14 roku życia do 40 minut dziennie. Aplikacja jest też dla nich niedostępna w godzinach od 22:00 do 6:00 rano.

Zdjęcie główne: Solen Feyissa/Unsplash.com
Tekst: OP

TU I TERAZ