Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Timothée Chalamet i czerw pustyni w pierwszym trailerze „Diuny”

Ekranizacja powieści Franka Herberta w reżyserii Denisa Villeneuve'a niewątpliwie jest jedną z najbardziej oczekiwanych premier kinowych najbliższych miesięcy.
.get_the_title().

Adaptacja popularnej powieści science-fiction „Diuna” autorstwa Franka Herberta nie należy do prostych zadań. Przekonali się już o tym i Alejandro Jodorovsky, twórca kultowej „Świętej góry”, i David Lynch. Temu pierwszemu kompletnie się nie udało – film nie powstał, choć plany były naprawdę niezwykłe (aby przekonać się o ich rozmachu, obejrzyjcie dokument „Jodorowsky’s Dune”). Lynch z kolei nakręcił w latach 80. swoją „Diunę”, ale nie da się powiedzieć, że obraz ten zajmuje poczesne miejsce jego w filmografii.

Tym razem za ekranizację cyklu Herberta wziął się Denis Villeneuve, twórca takich filmów jak „Nowy początek”, „Sicario” czy „Blade Runner 2049”.

I wydaje się nam, że obecnie w świecie filmu nie ma osoby, która lepiej by się nadawała do podjęcia tego wyzwania. Autorami scenariusza do nowej wersji „Diuny” są Denis Villeneuve, Eric Roth i Jon Spaihts, a za muzykę odpowiada Hans Zimmer (z powodu tej produkcji zrezygnował z pracy przy filmie „Tenet” Nolana, z którym współpracował przy każdej produkcji od 2006 roku). W sieci właśnie pojawił się zwiastun filmu, który dowodzi, że jest na co czekać.

„Diuna” Villeneuve’a będzie adaptacją połowy powieści Herberta, tak więc powstanie także druga część filmu. Akcja „Diuny” rozgrywa się w przyszłości, na pokrytej pustynią planecie Arrakis, która nazywana jest Diuną. To jedyne miejsce na świecie, gdzie wydobywana jest substancja, która nie przedłuża życie, a także umożliwia międzygwiezdne podróże i jasnowidzenie. Planeta zostaje oddana w lenno szlachetnemu rodowi Atrydów, ale panujący tam ród Harkonnenów przeciwstawia się tej decyzji i wsparty o oddziały imperialne staje do walki o władzę.

Godna uwagi jest nie tylko fabuła filmu, ale też pełna gwiazd obsada, w której znaleźli się Timothée Chalamet, Oscar Isaac, Jason Momoa, Josh Brolin, Javier Bardem, Charlotte Rampling, Zendaya czy Dave Bautista.

Premiera produkcji na szczęście póki co nie została przesunięta i planowana jest jeszcze na ten rok – „Diuna” ma się wejść na ekrany 18 grudnia. Z pewnością to jedna z najciekawszych premier kinowych najbliższych miesięcy.

Tekst: NS

TU I TERAZ