Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

To nie jest festiwal dla starych ludzi. W ten weekend startuje w Warszawie Clout Festival jedyny festiwal…

...dla ludzi poniżej 20 roku życia. Do Warszawy przylecą najbardziej wpływowi zagraniczni artyści współczesnego rapu: gwiazdy sceny, zyskujące na popularności talenty oraz weterani gatunku. W ciągu dwóch dni na Torze Wyścigów Konnych Służewiec zagrają Playboi Carti, Gucci Mane, Chief Keef, Destroy Lonely.
.get_the_title().

CLOUT Festival 3.0 presented by JD odbędzie się w dniach 13-14 lipca w Warszawie na Torze Służewiec.

CLOUT Festival presented by JD, pierwszy i jedyny worldwide rap festiwal w Polsce, nominowany do nagród European Festival Awards 2023 w kategorii Best Medium-Sized Festival, wraca z trzecią i najmocniejszą edycją do tej pory. Spodziewajcie się dwóch dni wypełnionych rapem z topowej półki, bez podziału na kategorie. Do Warszawy przylecą najbardziej wpływowi zagraniczni artyści współczesnego rapu: gwiazdy sceny, zyskujące na popularności talenty oraz weterani gatunku. This sh*t cray!’ 100 proc. TRAP. – Tak piszą o festiwalu sami organizatorzy i nie kłamią. 

Line up jest wypełniony po brzegi zagranicznymi artystami o statusie kultowych. W ciągu dwóch dni na Torze Służewieckim zagrają; Playboi Carti, jeden z najbardziej wpływowych raperów ostatnich lat, nie zabrakło też protegowanych Cartiego; Destroy Lonely oraz duetu Homixide Gang, czyli artystów z kolektywu Opium. Ich mroczne brzmienie to znak rozpoznawczy. Sound Opium to mieszanka trapu, rage’u i cloud rapu z odniesieniami do metalu i rocka.

No i ikoniczna postać, której wkład w hip-hopową kulturę jest nieoceniony – Gucci Mane – to legenda (w przerwach na odsiadkę).

Artyści zaproszeni na festiwal są nie tylko muzycznymi ikonami, ale również wyznaczają nowe trendy w modzie i stylu. Festiwal przyciąga nie tylko fanów muzyki, ale również innych twórców. Międzynarodowa obecność mediów oraz gości świadczy o jego rosnącym prestiżu i znaczeniu na globalnej scenie muzycznej. CLOUT jest postrzegany jako jedno z najbardziej dynamicznych i progresywnych wydarzeń muzycznych.

CLOUT Festival 2024 – kto wystąpi?

13 lipca 2024 – Chief Keef, Trippie Redd, Gucci Mane, Young Nudy, Teezo Touchdown, Rich Amiri, Homixide Gang, Babytron, Hardrock, Dina Ayda

14 lipca 2024 – Offset, Destroy Lonely, Sexyy Red, Yung Lean, City Morgue, Osamason, Nettspend, Clip, Fourfive

Bilety: www.goingapp.pl/wydarzenie/clout-3-0/lipiec-2024www.clout.pl/

Jeśli macie ochotę się wybrać i wtopić w tłum nastolatków tu krótka ściąga.

Co jeśli label muzyczny staje się subkulturowym zapalnikiem i wyznacza mocny mainstreamowy trend, który rozlewa się i nie zatrzymuje niczym fala? Ten trend nazywa się Opium, czasem Vamp i tak ma znamiona subkultury.

Playboi Carti założył swój label Opium w 2019 roku. Nikt nie mógł wówczas przewidzieć, że jego brzmienie i estetyka zawładną wyobraźnią pokolenia. Jego protegowani – Ken Carson, Destroy Lonely czy Homixide Gang – mocno zmienili oblicze hip-hopu. Ich inspiracje? Mroczny świat wampirów, punkowy vibe oddany na albumie Whole Lotta Red opisującym styl życia gwiazd rocka.

Era Soundcloud rapu wprowadziła takie odmiany jak Sadboi Rap, Rao Rage i Sad Boys. Kluczowe zmiany to także zasługa Rap Rage Corporation kierowanej przez Travisa Scotta. Opium jest też Lil Uzi Vert, a nawet występy Kanyego Westa. No i nie można zapomnieć o fali z poprzedniej dekady, jak Bones czy Suicideboys, która wywarła mocny wpływ na rap.

Muzycznie opium to mroczne syntezatory i bity pasujące do punkowego buntu. Opium to manifestacja artystycznej wizji Carti i stylu życia. Motyw przewodni w tekstach: używanie opiatów, tematy związane z narkotykami, przestępczością, seksem, sławą, pieniędzmi i modą.

Pochodzący z trudnych dzielnic Chicago drill (konkretnie ze słynnego O-Block, gdzie trup ściele się gęsto) to rap o ciężkim, monotonnym brzmieniu, który opowiada o rozbojach, ulicy, pościgach samochodowych, przemocy, ale też gloryfikuje zdobywanie pieniędzy. Drill to surowa rzeczywistość, prosty język, ciężkie życie, szczerość, wyraz frustracji, czasem dumy, wyrażanie swojej przynależności społecznej.

Królem drillu nazywa się rapera Chief Keefa, który spopularyzował gatunek już w 2012 roku, wcześniej był raper Pacman. Dla odróżnienia trap skupia się na narkotykach, handlu, zażywaniu (swój początek miał w Atlancie w latach 2000, a jego głównym przedstawicielem jest Gucci Mane). Dziś drill w USA powstaje głównie w Nowym Jorku, mocno ma się w UK. Uff, to tyle na początek.

zdjęcia: clout festival

 

KULTURA I SZTUKA