Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

UE chce, by smartfony miały baterie, które można łatwo wymienić

Wygląda na to, że już wkrótce naprawa smartfonów stanie się prostsza.
.get_the_title().

Kiedyś baterie w telefonach komórkowych dało się z łatwością wymienić i nie wymagało to żadnej specjalnej filozofii. Od jakiegoś czasu producenci zrezygnowali jednak z takiego rozwiązania.

Smartfony są hermetycznie zamknięte, a wymiana baterii wymaga specjalistycznej wiedzy i jest skomplikowana. To oczywiście zniechęca użytkowników do naprawy i napędza sprzedaż.

To się jednak wkrótce zmieni. Parlament Europejski zagłosował ostatnio za przyjęciem przepisów, dzięki którym w kwestii baterii czeka nas mała rewolucja. Za było aż 587 europosłów, 10 przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu.

Nowe regulacje obejmują wiele aspektów związanych z bateriami: projekt, produkcję czy recykling zużytych akumulatorów. Ale najważniejsza zmiana, która wejdzie w życie do 2027 roku, będzie dotyczyć właśnie wymienialnych baterii w smartfonach.

Urządzenia będą musiały zostać skonstruowane tak, by użytkownik mógł z łatwością wyjąć i wymienić baterię.

Dotyczy to nie tylko smartfonów, ale i innych urządzeń mobilnych, jak aparaty cyfrowe czy tablety. Kolejne rozporządzenia dotyczą większych baterii – takich do pojazdów elektrycznych, lekkich środków transportu, czyli na przykład do skuterów elektrycznych i rowerów, a także akumulatorów przemysłowych o pojemności powyżej 2 kWh. W ich przypadku konieczna będzie deklaracja i etykieta śladu węglowego, a także cyfrowy paszport.

UE wyznaczyła też bardziej restrykcyjne cele dotyczące zbierania odpadów. W przypadku baterii przenośnych 45 proc. do 2023, 63 proc. do 2027 i 73 proc. do 2030 roku, a w przypadku akumulatorów lekkich środków transportu to 51 proc. do 2028 oraz 61 proc. do 2031 roku. Określono też minimalne poziomy odzysku surowców z baterii – w przypadku litu 50 proc. do 2027 i 80 proc. do 2031 roku, a w przypadku miedzi, kobaltu, ołowiu i niklu 90 proc. do 2027 i 95 proc. do 2031 roku – i minimalne poziomy recyklingowanych surowców do wykorzystania w nowych bateriach.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Rodion Kutsaiev/Unsplash

TU I TERAZ